Odżywki białkowe - jakie mają działanie?

Głównym składnikiem odżywki białkowej jest białko, które jest niezbędnym składnikiem do utrzymania naszego ciała w zdrowiu. Bez niego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jest to również jeden z 3 elementów pełnowartościowej diety. Odżywki białkowe są niezwykle popularne wśród osób, które intensywnie trenują, ze względu na nasilone procesy kataboliczne, które następują podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Jest również niezbędne do naprawy uszkodzonych tkanek podczas treningu oraz budowy nowych.

Czym jest odżywka białkowa?

Odżywki białkowe, które są dostępne na rynku możemy podzielić na kilka rodzajów. Różnią się między sobą pochodzeniem. Wyróżniamy białko zawierające serwatkę, kazeinę, albuminę lub izolat białka sojowego. Bez znaczenia jaki rodzaj odżywki białkowej zakupimy, każda z nich jest bogata w białko.

Białko stanowi podstawowy składnik odżywczy, zbudowany z aminokwasów. Pamiętajmy, że ten składnik możemy znaleźć również w innych produktach spożywczych, takich jak: jaja, mięso, nabiał, soja, czy ryby. Jednak pod kątem wewnątrzustrojowym spożyty koktajl z odżywką białkową nie różni się od tradycyjnego produktu spożywczego bogatego w białko.

Rodzaje odżywek białkowych

Rodzajów odżywek białkowych jest wiele, jednak najbardziej popularne i najłatwiej dostępne są koncentrat białka serwatkowego, izolat białka serwatki oraz hydrolizowane białko serwatki. Dostępne są również ich mieszanki. Koncentrat białka serwatkowego jest najbardziej ekonomicznym wariantem, który zawiera w sobie od 60 do 80% białka. Jest średnio korzystny dla zdrowia.

Z kolei izolat białka serwatki wyróżnia się wysoką zawartością białka, posiada ponad 90%. Idealny produkt dla osób, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Ostatnim popularnym rodzajem odżywki białkowej jest hydrolizowane białko serwatki. Charakteryzuję się tym, że w swoim składzie posiada białka, które zostały poddane wstępnemu trawieniu enzymami w czasie produkcji. Taka odżywka jest najdroższa, ale najlepsza dla naszego zdrowia.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/odzywki-bialkowe-jak-dzialaja-dla-kogo-sa-przeznaczone/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here