Najważniejsze informacje na temat medycyny rodzinnej

Lekarz rodzinny katowice jest pierwszą osobą, do której zgłaszają się pacjenci z niemal każdą dolegliwością, bólem gardła, chorymi zatokami, a nawet zdarza się, że ze złamanymi kończynami. Dzieje się tak dlatego, że do wielu specjalistów potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, bez tego nie można się dostać np. do laryngologa.

Kompetencje i obowiązki lekarza rodzinnego

Prawdopodobnie gdyby nie lekarze rodzinni cały system polskiej opieki zdrowotnej by się zawalił. Medycyna rodzinna katowice zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentami, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi, stawiając wstępne diagnozy i wdrażając plan leczenia. Można powiedzieć, że lekarz rodzinny katowice ma wgląd w cały organizm pacjenta. W społeczeństwie pokutuje krzywdzące przekonanie, że lekarz ogólny nie jest żadnym specjalistą, ponieważ leczy głównie katar. Natomiast prawda jest taka, że medycyna rodzinna katowice to specjalizacja medyczna, tak samo jak neurologia, kardiologia czy chirurgia. W przeciwieństwie do wąskich specjalizacji, skupiających się na układzie np. krążenia, lekarz rodzinny skupia się na całym ciele chorego.

Jak kształci się lekarzy rodzinnych?

Poradnia rodzinna katowice zatrudnia lekarzy ogólnych, którzy zanim rozpoczną pracę z pacjentami muszą ukończyć sześcioletnie studnia medyczne, a następnie odbędą 13-miesięczny staż podyplomowy. Kolejnym etapem kształcenia jest specjalizacja z zakresu medycy rodzinnej, która zajmuje kolejne cztery lata. Co ciekawe, w Polsce jest to najkrótsza specjalizacja. Widać zatem, że aby zostać lekarze rodzinnym trzeba się długo kształcić i nie jest to takie proste, jak niektórzy twierdzą.

Jakie badania zleca lekarz rodzinny?

Poradnia rodzinna katowice jest tym miejscem, do którego zgłaszają się pacjenci z przeróżnymi problemami i schorzeniami. W celu prawidłowej diagnostyki lekarz zleca wykonie badań i na ogół są to:

– morfologia krwi,
– ogólne badanie moczu,
– OB czy CRP, czyli ogólne markery stanu zapalnego,
– elektrolity,
– kreatynina,
– poziom glukozy we krwi,
– cholesterol,
– próby wątrobowe,
– hormony tarczycy,
– poziom żelaza
– i wiele innych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here