USG Doppler

USG Doppler jest badaniem z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego, wykorzystującego efekt Dopplera.

Cel badania

Usg żył i tętnic wykonuje się w celu ich diagnozowania i oceny stanu. Badanie ma charakter diagnostyczny. Usg żył i tętnic pozwala wykryć zmiany, w tym miażdżycowe, zatorowe i tętnicze, na ich wczesnym etapie, przez co możliwe jest ograniczenie ryzyka ich groźnych następstw.

Na czym polega usg żył?

Usg żył jest badaniem nieinwazyjnym, polegającym na diagnostyce prawidłowego przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Badanie wykorzystuje zjawisko Dopplera, polegające na tym, że emitowane przez specjalistyczny aparat fale ultradźwiękowe przenikają przez ciało pacjenta, a następnie po odbiciu się od przepływającej przez analizowane naczynie krwionośne krwi, powracają do głowicy aparatu. Aparat odczytuje i monitoruje częstotliwość wychwytywanych fal oraz prezentuje obraz diagnostyczny na monitorze.

USG Doppler kończyn dolnych – badanie

USG Doppler kończyn dolnych jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. W zależności od wielkości badanego obszaru oraz ilości zmian, badanie może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a pacjent przyjmuje pozycję stojącą, siedzącą lub leżącą.

USG doppler żył kończyn dolnych – ocena zmian przepływu krwi

Jak wspomniano powyżej, USG Doppler żył kończyn dolnych, wykorzystuje w badaniu efekt Dopplera. Zmienione chorobowo naczynia krwionośne charakteryzuje spowolnienie przepływu krwi (w przypadku zwężenia naczyń krwionośnych) lub cofanie się krwi w naczyniu (w przypadku anomalii związanych z zastawkami żylnymi).

USG Doppler żył kończyn dolnych – wskazania

Wskazaniami do wykonania badania USG Doppler żył kończyn dolnych są widoczne zmiany skórne, takie jak na przykład: pajączki lub żylaki, dyskomfort pacjenta, w tym uczucie zmęczenia i wrażenie ciężkich nóg, skurcze, drętwienie lub mrowienie kończyn dolnych, stany po urazach kończyn dolnych, a także podejrzenie poważnych zmian o charakterze zakrzepicy, miażdżycy lub o podłożu nowotworowym.

USG Doppler żył kończyn dolnych – przygotowanie do zabiegu

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania, jedynie pacjent proszony jest o dostarczenie dokumentacji dotyczącej ewentualnej wcześniejszej diagnostyki, wyników przeprowadzonych badań lub związanych z badaniem pobytów szpitalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here