Oba rodzaje bólu, jaki zdarza nam się od czasu do czasu odczuwać, dają bardzo podobne objawy. Różna może być jednak przyczyna jednych drugich, osobne i odmienne będą również sposoby radzenia sobie z nimi. W przypadku bólu pleców czasem wystarczy ograniczyć się do zestawu odpowiednio dobranych ćwiczeń, które rozluźnią mięśnie międzykręgowe oraz dadzą ulgę zmęczonemu czy krzywemu kręgosłupowi, w przypadku nerek ból może oznaczać początek problemów z kamieniami nerkowymi lub różnego rodzaju infekcjami.

Jak odróżnić ból nerek od bólu pleców?

Rozpoznaj samodzielnie przyczynę bólu

Na szczęście istnieje kilka wskazówek, dzięki którym możliwe jest rozróżnienie jednego rodzaju dolegliwości od drugich. W przypadku kręgosłupa ból zaczyna się najczęściej w środkowej części pleców i dopiero stamtąd promieniuje on na boki. Dokładnie odwrotnie zachowują się nerki, jeśli zaczyna się dziać z nimi coś niepokojącego – tutaj ból zaczynał się będzie z jednego boku i promieniował do środka. Różny jest też kierunek promieniowania – nerki promieniują zwykle w poziomie ze względu na ich zlokalizowanie po obu stronach kręgosłupa, ból pleców zaś promieniuje odwrotnie, wzdłuż kręgosłupa, a więc w stronę nóg lub głowy.

Zwróć uwagę na rodzaj bólu

Najczęściej ból kręgosłupa kojarzy nam się z bardzo tępym, jednostajnym uczuciem w przeciwieństwie do bólu nerek, które dają znać o sobie gwałtownie oraz ostro. Bóle pleców związane są z deformacją dysku – procesem nasilającym się z biegiem czasu, który trwa nieraz całymi miesiącami i utrzymuje się zwykle przez dłuższy czas, ponieważ wymaga odmiennego potraktowania. Nerki wywołują ból ze względu na ich ucisk oraz zatrzymanie moczu i objawy ustępują najczęściej po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, zwykle farmakologicznego.

Najbardziej ewidentne objawy

Kłopoty z nerkami możemy łatwo rozpoznać obserwując kolor moczu. Jeśli dodatkowo znajdziemy w nim ślady krwi, nagle zmieni się jego zapach czy konsystencja, ewidentnie będzie to wskazywało na kłopoty właśnie z nerkami, nie z kręgosłupem. Kłopoty z nimi można rozpoznać również po dotyku – jeśli zwykłe, delikatne dotkniecie boku sprawia nam nieprzyjemny ból,  całą pewnością dolegliwość nie jest związana z kręgosłupem, a właśnie z kamieniami nerkowymi – po tym również bardzo łatwo rozpoznać tę dolegliwość u dzieci. W tym przypadku ból będzie promieniował w okolice brzucha. U ciężarnych dyskomfort będzie nasilał się w kierunku pachwin oraz pochwy, w przypadku nie oczekujących dziecka kamienie nie muszą dawać objawów w postaci bólu – będą występować jednak nudności, utrata wagi, brak apetytu oraz senność i zmęczenie, w niektórych przypadkach może pojawić się również gorączka.

Rozpoznaj bez kłopotu ból pleców

Ból pleców najczęściej nasila swoje objawy podczas leżenia w łóżku w pozycji wyprostowanej – na szczęście skutecznym lekarstwem okazuje się wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Warto jednak pamiętać o nich regularnie, ponieważ tutaj dolegliwości ustępują niechętnie i dopiero po dłuższym czasie. Czasem jesteśmy w stanie nawet wskazać dokładnie moment, który może być przyczyną naszych kłopotów związanych z kręgosłupem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here