O tym, że ból ucha jest dokuczliwy oraz że należy do jednych z najuciążliwszych dolegliwości, nie trzeba nikogo przekonywać. Chociaż odnotowywana jest w większości przypadków u dzieci, coraz więcej przypadków odnotowywanych jest również wśród dorosłych. Zazwyczaj ból ucha związany jest z przechodzeniem przeziębienia lub po infekcji górnych dróg oddechowych. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się także podczas wyczyszczenia nosa i położenia się do łóżka. Najczęściej powodem pojawiającego się nagle, uporczywe bólu są płyny gromadzące się w przewodzie Eustachiusza, których nie wolno bagatelizować, mając nadzieję, że kiedyś same przejdą. Zanim jednak udamy się do lekarza, warto spróbować domowych sposobów.

Domowe sposoby na ból ucha

Oliwa lub oliwka

Najpopularniejszym oraz najczęściej stosowanym sposobem na ból ucha jest zakrapianie ucha podgrzaną oliwą z oliwek albo zwyczajną oliwką dla dzieci. Trzeba pamiętać, aby wlewana pipetka lub strzykawką oliwa niebyła zbyt gorąca, ponieważ może trwale uszkodzić ucho. Letni płyn powinien w ilości 3 do 5 kropli powinien pozostać w uchu – nawilży je oraz pomoże w pozbyciu się swędzenia, a także samej infekcji.

Skorzystaj z suszarki

Innym sposobem napo zbycie się bólu ucha  jest włączenie suszarki na najniższą możliwą moc i skierowanie strumieniu ciepłego, ale znów nie gorącego strumienia powietrza dokładnie w stronę małżowiny. Suszarka powinna znajdować się w bezpiecznej odległości, około 20-30 centymetrów od ucha. Podobny skutek odniesiesz siadając blisko gorącego grzejnika, przysuwając głowę do źródła ciepła. Nie można jednak przesadzić z długością używania w ten sposób suszarki – maksymalnie może to być 3 do 5 minut.

Naturalne antybiotyki

Nie trzeba sięgać od razu po apteczne specyfiki, jeśli w naszych kuchennych szafkach znajduje się najlepsze lekarstwo – czosnek. Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku i sok niego wpuścić do bolącego ucha. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem, posiadającym te same składniki, co złożone leki.

Butelka z ciepłą wodą

Na dolegliwości związane z uszami dobrze sprawdza się wszystko, co ciepłe, dlatego na noc wlej do butelki mocno ciepłą wodę, a następnie owiń ją w ręcznik i wykorzystaj jako poduszkę.  Ciepło powinno uśmierzyć ból i dać odczuwalną ulgę.

Moc zawarta w cebuli

Kolejnym sposobem wykorzystującym podstawową zawartość naszych szafek jest ugotowanie cebuli w całości do miękkości, a następnie owinięcie jej w ściereczkę i przyłożenie najpierw do jednego, a następnie do drugiego ucha. Wystarczy potrzymać zaledwie kilka minut.

Sok z domowej mięty

Także mięta posiada właściwości, które są w stanie pomóc nam w naszych dolegliwościach. Wystarczy sok otrzymany z ich liści zaaplikować prosto do ucha – kilka kropel powinno wystarczyć, aby odczuć znaczącą ulgę.

Świeży imbir

Nie tylko sok z liści mięty jest w stanie uśmierzyć ból ucha, także sok wyciśnięty ze świeżego imbiru będzie miał bardzo podobne właściwości. Tutaj polepszenie samopoczucia nastąpi przede wszystkim ze względu na zawarte w imbirze substancje przeciwzapalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here