Odchudzanie się jest jednym z najmodniejszych oraz najpopularniejszych tematów zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Statystyki pokazują, że obecnie prawie polowa społeczeństwa stosuje diety w celu pozbycia się kilku zbędnych kilogramów, które psują wakacyjna sylwetkę. Nie zawsze jednak wyniki naszych morderczych treningów oraz surowych diet są takie, jak byśmy chcieli i się spodziewali, w związku z czym często pojawia się pytanie, czy to aby na pewno dobry oraz skuteczny sposób na talię osy. Szczególnie wiele kobiet jest  niezadowolonych ze swojego odchudzania oraz z efektu jo-jo, o którym, jak się okazuje, wiedzą raczej niewiele. Za głównego winowajcę wskazuje się węglowodany, jednak aby tak było, lepiej w pierwszej kolejności zdobyć na ich temat kilka cennych informacji.

Jak zrównoważyć spożycie węglowodanów?

Niezbędny element czy najgorszy wróg?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że węglowodany to jeden z trzech podstawowych składników w ludzkiej diecie, obok białek oraz tłuszczy i odpowiadają przede wszystkim za wzrost oraz odpowiedni metabolizm organizmu. Można go znaleźć głównie w produktach mącznych, takich jak pieczywo oraz makarony i ryż, jednak w śladowych ilościach znajduje się nawet w owocach oraz warzywach – generalnie wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy ze skrobią. Na produktach spożywczych, jakie kupujemy w sklepach, często możemy znaleźć informację, jakie oraz ile węglowodanów znajduje się w konkretnym produkcie – w tym wypadku chodzi o węglowodany proste oraz złożone. Węglowodany proste to najczęściej produkty pochodzące z rafinowanych ziaren, które podczas obróbki tracą swoje dobre właściwości. Ich największą ilość można znaleźć w białym pieczywie oraz w różnego rodzaju przetworzonych daniach czy produktach – te z kolei mogą powodować u nas niekontrolowane zwiększanie się wagi, a nawet kłopoty cukrzycowe czy choroby układu krążenia.

Dobre węglowodany

Nie wszystkich węglowodanów powinno się unikać, ponieważ te, które nie są poddawane procesom rafinacji, zawierają spore pokłady błonnika oraz innych składników, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Te z kolei można znaleźć w produktach zawierających pełne ziarna. Jeśli ma się w planach przejście na dietę o niskiej zawartości węglowodanów w jedzonych produktach, dobrze jest skupić się właśnie na tych, które zawierają ten jego dobry rodzaj. Złożone węglowodany pomagają chudnąć oraz wspomagają jakość naszego zdrowia. Z diety  powinny być więc w pierwszej kolejności eliminowanie szkodliwe węglowodany proste.

Kontroluj, ale nie wykluczaj

Dieta powinna być przede wszystkim dokładnie dopasowana do trybu oraz stylu życia, jaki prowadzimy. Jeśli regularnie trenujemy, czy chociaż jeździmy na rowerze lub chodzimy na spacery, nie jest konieczne eliminowanie węglowodanów z diety, ponieważ organizm zdąży je spalić. Jeśli jednak dzień spędzamy przed komputerem, może on został odłożony jako tłuszcz, z którym później trzeba będzie walczyć bardziej radykalnymi środkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here