Decyzja o oddaniu ukochanej babci, mamy czy cioci do domu spokojnej nie jest łatwa.

Bardzo często uznawana jest wręcz za egoizm. Kiedy jednak jest to najlepsze rozwiązanie? Okazuje się, że w niektórych przypadkach jest to korzystna opcja, a senior właśnie w profesjonalnym ośrodku otrzyma niezbędną pomoc.

Domy spokojnej starości w Polsce

Profesjonalny dom opieki jest w Polsce nadal nowością. Widać jednak wyraźny rozwój tej branży. Okazuje się, że domy seniora znaleźć już można w każdym większym mieście. Widać też znaczny wzrost tego rodzaju usług w miejscowościach na zachodzie naszego kraju, przy granicy z Niemcami. Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej niemieckich seniorów wybiera właśnie nasze placówki. Wszystko dlatego, że utrzymują najlepsze europejskie standardy, do tego są sporo tańsze. Polskie domy opieki cieszą się znaczną renomą i prestiżem, uznawane są za jedne z najlepszych w Europie. Opieka nad osobami starszymi jest w nich oferowana na najwyższym poziomie, więc zdobywamy do nich coraz większe zaufanie.

Kiedy senior powinien trafić do domu opieki?

Jak wspomnieliśmy, decyzja o oddaniu najbliższego członka rodziny do domu seniora nigdy nie jest łatwa. Często dręczą nas wyrzuty sumienia. Są jednak przypadki chorób i stanów osoby w podeszłym wieku, które nie pozwalają na samodzielną opiekę. Osoba starsza nie zawsze może być aktywna i radzić sobie sama z codziennymi obowiązkami. Profesjonalna pomoc jest konieczna ze względu na zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Tak dzieje się na przykład w przypadku pacjentów, którzy borykają się z demencją starczą czy Alzheimerem. Te choroby nie zawsze pozwalają też na sprawowanie umiejętnej opieki nad starszym przez niedoświadczonych członków rodziny.

Rodzina, która podejmie się samodzielnej opieki nad chorym seniorem, musi zdawać sobie sprawę z uciążliwości tego procesu. Zaawansowanie choroby może być na tyle duże, że chory będzie wymagał całodobowej opieki. Bardzo często oznacza to rezygnację z dotychczasowego życia i całkowitą reorganizację codziennego funkcjonowania. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Zdarza się również, że chory wymaga specjalistycznej pomocy medycznej, a bliscy nie mają po prostu właściwych kwalifikacji do realizacji takich zadań. Wtedy rzeczywiście lepiej powierzyć opiekę nad pacjentem profesjonalistom.

Oferta domów spokojnej starości

Dzisiaj można wybrać dom opieki ze względu na specjalizację. Okazuje się, że różne placówki oferują innego rodzaju usługi. W większości można jednak liczyć na całodobową opiekę i kontrolę medyczną, ale także rehabilitację zgodnie z indywidualnymi potrzebami seniora. Wiadomo przecież, że każdy z podopiecznych może mieć inne wymagania. Te dotyczą nie tylko pomocy w czasie codziennej aktywności, ale także specjalnej diety czy zajęć, które pozwolą utrzymać ich w należytej sprawności jak najdłużej. Niektóre domy opieki oferują również pomoc paliatywną. Ta przysługuje pacjentom z chorobami nieuleczalnymi w zaawansowanej fazie rozwoju. Wtedy pomoc przebiega przede wszystkim na łagodzeniu bólu i innych dolegliwości, które uprzykrzają schyłek życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here