Nie wszystek nieregularny czas musi sygnalizować schorzenia hormonalne czy występowanie ciężkiej dolegliwości w systemie. Czasami na zakłócenia cyklu miesiączkowego może oddziaływać silny stres, mała ilość snu, przemęczenie, zmiany w wadze, intensywny trening sportowy (np. trening), zmiana klimatu, lub przebyta grypa. Warto jednak dowiedzieć się dokładnie, czym jest nieregularny cykl oraz które są jego etiologie.
Nieregularny czas – schorzenia cyklu
Odpowiedni cykl menstruacyjny ma nie więcej aniżeli 35 a nie mniej aniżeli 22 dni. Cykle menstruacyjne potrafią się wahać od 20 do 45 dni (czasami rozbieżności potrafią stanowić wyższe). Jeśli cykle są tę samą ilość dni – uważa się je za systematyczne. Odstępstwa od tej zasady informują o nieregularnym czasie. Nieregularne okresy powszechnie wtórują menopauzie i potrafią być kontakt z dojrzewaniem płciowym. Pierwsze nieregularne miesiączki u nastolatki nie są czymś, co winno wzbudzać niepokój. Nieregularność może być zrobiona tym, że w systemie dopiero uczy się równowaga hormonalna młodej kobiety. Także jeśli dochodzi do zmian hormonalnych w stanie pokwitania cykl może zostać zaburzony. Odstępstwo od regularnego czasu może nastąpić podczas karmienia piersią. Odpowiedni cykl menstruacyjny to Eumonorrhoea. Oligomenorrhoea to okres na określenie nieregularnego czasu, w którym odstępy pomiędzy krwawieniami przekraczają 35 dni. W wypadku za częstych miesiączek, w których cykle trwają mniej aniżeli 22 dni, można mówić o występowaniu polymenorrhoei.
Nieregularny okres – etiologie
Najczęstszymi etiologiami nieregularnego czasu są schorzenia hormonalne. Jednym z nich jest nadmiar prolaktyny w systemie (hiperprolaktynemia), skutkuje ona brakiem jajeczkowania, nieregularnymi (skąpymi czy odwrotnie obfitymi) okresami. Kolejnym zaburzeniem, jakie może działać na nieregularny czas jest zespół policystycznych jajników. Ta przypadłość powszechnie spotyka kobiet w wieku rozrodczym, cechuje się przewlekłym brakiem owulacji, torbielami na jajnikach, nadmiernym owłosieniem, niepłodnością, trądzikiem oraz przetłuszczającą się skórą, bezdechem sennym, a również łysieniem androgenicznym. Endometrioza to dolegliwość, w której błona śluzowa macicy (endometrium) znajduje się poza jamą macicy. Taka nieprawidłowość może też przejawiać się nieregularnym okresem. O niewydolność ciałka żółtego można mówić, jak w systemie występuje za mało progesteronu, pokłosiem tego są schorzenia w fazie lutealnej, a też w pełnym cyklu menstruacyjnym. Gdy etiologią nieregularnych okresów jest niewydolność ciałka żółtego, może dotrzeć do kłopotu z utrzymaniem ciąży, ponieważ w pierwszych etapach ciąży progesteron odpowiada za jej utrzymanie. Nieregularny czas może informować o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników (u kobiet przed 40 rokiem życia). Także na rytm cyklu mają nacisk schorzenia działania tarczycy (niedoczynność oraz nadczynność), nieprawidłowe działanie przysadki mózgowej, cukrzyca, a również autoimmunologiczne zapalenie wątroby.