Zajady

Niewielkie, jednak niezwykle nieprzyjemne oraz nieprzyjemne stany zapalne kącików ust określane są zajadami. Mnóstwo osób myli je z opryszczką, natomiast są to dwa skrajnie rozmaite zaburzenia. Opryszczka wywołana jest wirusem, jednak podstawową etiologią zajadów to zainfekowanie bakteriami czy grzybami. Nieleczone potrafią przybrać formę bolesnych nadżerek, a w każdym wypadku wyglądają mało estetycznie oraz mogą efektywnie utrudnić normalne życie.

Czym są zajady

Zajady określane są również powszechnie kątowym zapaleniem warg czy zapaleniem kątów ust. Stan zapalny, wywołany zwłaszcza przez bakterie ( gronkowce, paciorkowce ) i grzyby ( zwłaszcza drożdżaki ) uczy się wyłącznie w ustach oraz nie przenosi się na pozostałe części ciała. Jest on w paru etapach. Na samym starcie skóra w kącikach zaczyna pękać, później pojawiają się niewielkie bąble zawierające płyn surowiczy. Po kilku dniach bąble te pękają oraz pojawia się bolesna, ciężko gojąca rana. Z rany niezwykle powszechnie wycieka płyn surowiczy, a czasem również krew. Gdy pacjent nie podejmie właściwego leczenia, to w pomieszczeniu rany potrafią się pojawić nawarstwiające się strupki, a po ich ustąpieniu brzydkie blizny. Zajady niezwykle powszechnie są mylone z opryszczką, natomiast również źródło zakażenia jak również sygnały są inne. Przy opryszczce występują niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, jakie są umieszczone na granicy skóry oraz warg. Pęcherzyki szybciej się goją oraz często nie pozostawiają żadnych śladów.

domowym sposobem na zajady jest miód

Domowe sposoby na zajady

Na starcie zajady z wielką skutecznością można leczyć domowymi sposobami. Co istotne, większość potrzebnych do tego celu artykułów bez kłopotów się znajdzie w każdej kuchni, a w wielu wypadkach w zupełności one wystarczą do pozbycia się choroby. Miód uważany jest za naturalny antybiotyk, smarowanie nim kącików ust to dobra kuracja. Podobnie jest z czosnkiem, uważanym za jeden z najlepszych naturalnych leków na tę przypadłość. Wyciąg z czosnku hamuje rozwój grzybów oraz bakterii, wystarczy przekrojonym ząbkiem natrzeć zakażone miejsce. Kolejny polecany artykuł, czyli aloes, ma wartości odkażające oraz regenerujące. Gotowy wyciąg jest do uzyskania w wielu sklepach, jednak można także użyć przekrojonych liści. W wczesnym stadium, jeśli skóra jest sucha, do nawilżenia dobrze się sprawdzi zwykła oliwa z oliwek. Z kolei niedobory witamin z gruby B uzupełnią drożdże, wystarczy ich małą ilość rozmieszać z wodą, przyłożyć do kącików ust oraz poczekać, aż wyschną. W celu eliminacji drobnoustrojów można te zastosować olejek lawendowy czy z drzewa herbacianego, a gojenie ran przyspieszy posmarowanie pastą do zębów.

Sposoby na zajady bez recepty

Domową terapię można wzbogacić o liczne środki dostępne w aptece bez recepty. Przede wszystkim do dyspozycji są przeróżnego typu maści, mające funkcjonowanie przeciwzapalne, ściągające oraz bakteriostatyczne. Pewne z nich mają antybiotyki, inne cynk czy kwas mlekowy. Witaminy można uzupełnić również wewnętrznie, przy pomocy innych suplementów oraz środków witaminowych, jak i w formie maści wykorzystywanych na rany. W wypadku ciężko gojących się zmian oraz podejrzeniu zakażenia grzybami można wykorzystać środki zawierające substancję grzybobójczą zwaną klotrimazolem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here