Syrop z pędów sosny to znany i ceniony wyrób tradycyjnej medycyny. Pomaga na wiele dolegliwości, choć najczęściej stosowany jest na kaszel i przeziębienie. Zaś jego największą zaletą jest fakt, że można go zrobić samemu we własnym domu.
Aby syrop miał dobroczynny wpływ na nasze zdrowie warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Najważniejszy jest oczywiście wybór odpowiednich pędów. Zaleca się zbieranie na przełomie kwietnia i maja. Skupić należy się na jasnozielonych przyrostach z charakterystyczną brązowawą, lepką w dotyku łupinką. Jako narzędzie do cięcia najlepiej sprawdza się sekator, albo bardzo ostrzy nóż- długość poszczególnych pędów nie powinna przekraczać dziesięciu-dwunastu centymetrów. Ze względu na fakt, iż pędy będą lepkie- warto zaopatrzyć się rękawice. Pamiętajmy tez o tym, by nie ogołacać jednego drzewka, gdyż może to się skończyć jego chorobą- ale wybierać najładniejsze pędy z kilku, a nawet kilkunastu drzew.
Sam wyrób syropu jest już niezwykle prosty- zebrane pędy należy pociąć w kawałki o długości około jednego centymetra i ułożyć w słoiku, posypując kilkoma łyżeczkami cukru co 2-3 warstwy. Na koniec wystarczy szczelnie zakręcić słoik i pozostawić w nasłonecznione miejsce na około tydzień- po czym zlać do buteleczki- samo zdrowie!

https://www.zdrowie.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here