Kiedy tylko przychodzi sezon letni, w Internecie aż kipi od różnego rodzaju diet oczyszczających, zachęcających do korzystania z wciąż nowych metod na pozbycie się kilu zbędnych kilogramów i nabranie pięknej, wakacyjnej sylwetki. Najczęściej pojawiającą się zachętą w tego rodzaju dietach jest stwierdzenie, że są one oczyszczające, albo że zapewniają całkowity detoks organizmu. Ich stosowanie przewidziane jest jednak zwykle na około siedem dni, w czasie których z pewnością nasz organizm w całości nie zostanie odtruty z toksyn gromadzonych w nim latami. Pytaniem pozostaje również, czy takie oczyszczanie organizmu jest konieczne, jeśli w zasadzie nigdy wcześniej, przed naszą obecną kulturą, takie praktyki nie miały miejsca?

Czy oczyszczanie organizmu jest naprawdę konieczne?

Chudnij i oczyszczaj organizm!

W sieci można znaleźć całą masę diet odchudzających oraz usuwających toksyny, chociaż nasz organizm doskonale radzi sobie z tym zadaniem samodzielnie – w końcu jest wyposażony w wewnętrzne systemy, które zajmują się tym w zasadzie od zawsze. Warto również pamiętać, że takie substancje, jak kwas mlekowy czy mocznik powstają w naturalnych procesach, zachodzących w organizmie i ich nienaturalne usuwanie wcale nie jest konieczne. Wątroba, nerki oraz przewód pokarmowy samodzielnie usuwają wszystkie szkodliwe substancje oraz zanieczyszczenia – taka jest ich rola w naszym organizmie. Jak więc działają diety oczyszczające i czy uch stosowanie jest w ogóle bezpieczne?

Czy to na pewno toksyny?

Zdecydowana większość diet oczyszczających usuwa z organizmu białko, uczestniczące w zasadzie w przeważającej części wszystkich zachodzących w organizmie procesów.  Bierze udział między innymi w przyroście masy mięśniowej, a także zapewnia nam uczucie sytości, jest również niezbędne dla naszej odporności. To właśnie z tego względu nie zaleca się stosowania diet oczyszczających w okresie wzmożonych zachorowań na grypę – czyli w czasie od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Zanim zaczniesz odchudzanie, skontaktuj się z lekarzem

Stosowanie jakiejkolwiek diety jest zaburzeniem tego, do czego nasz organizm jest przyzwyczajony. Jeśli nasze ciało jest w stanie gromadzić nawet 600 gram energii w postaci glikogenu i nagle tę ilość drastycznie obniżymy, może to spowodować zawroty oraz bóle głowy, a także zdecydowany spadek energii oraz chęci do podejmowania codziennych aktywności czy wykonywania swoich obowiązków. Odpowiedzialnym za ten stan będzie spadek cukru we krwi. Jeśli chcemy dopasować dietę czy rodzaj oczyszczania stricte do naszych potrzeb oraz do stanu naszego zdrowia, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka po poradę.

Dieta nie jest rozwiązaniem

Wydaje nam się często, że stosowanie odpowiedniej diety oczyszczającej pozwoli nam się cieszyć piękną sylwetką przez cały rok. Trzeba koniecznie pamiętać, że to raczej nie dieta powinna zagościć na stałe w naszym menu, a raczej zbilansowane posiłki, dostarczające wszystkich najważniejszych składników pokarmowych oraz oczywiście odpowiednia dawka ćwiczeń fizycznych, bez których nawet najlepsza dieta nie da żadnych rezultatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here