Niedoczynność tarczycy z medycznego punktu widzenia jest zespołem objawów, do których powstania przyczynia się mała ilość hormonów produkowanych przez tarczycę:
trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4).
Ostatnio przeprowadzone badania dowodzą, że z powodu niedoczynności tarczycy cierpi około 6% ludności. Choroba częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą m.in.:
- nieustające zmęczenie,
- senność,
- apatia,
- stany depresyjne,
- nagły przyrost masy ciała,
- wzrost cholesterolu,
- zaburzenia pamięci i koncentracji,
- złe znoszenie niskich temperatur,
- skłonności do zatrzymywania wody w organizmie,
- zaparcia,
- zaburzenia miesiączkowania,
- wzmożone wypadanie włosów,
- przesuszenie skóry,
Jak walczyć z objawami?
Terapia mająca na celu pobudzić do pracy tarczycę opiera się w dużej mierze na zastosowaniu odpowiednich medykamentów. Leki działają bezpośrednio na gruczoł więc walkę z dodatkowymi kilogramami musisz rozpocząć samodzielnie. Właśnie tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniej diety, którą można połączyć z ćwiczeniami fizycznymi.
Co zatem warto jeść? Jadłospis osoby cierpiącej na niedoczynność tarczycy
Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzać organizm w duże ilości jodu, bo to właśnie jego niedobór jest jedną z przyczyn tej dolegliwości. Najwięcej tego drogocennego pierwiastka zawierają ryby morskie. Jod obecny jest także w soli – jednak nigdy nic w nadmiarze – duża ilość soli może ci zaszkodzić!
Uważaj na takie produkty jak: kasza jaglana, fasola, rzodkiew, kalafior, kapusta – ich spożywanie znacznie utrudnia przyswajanie jodu.
Jeśli dieta to i odpowiednia sylwetka!
- Zdrowy podział – zadbaj o to co i w jakich ilościach znajduje się na Twoim talerzu.
Zasmakuj w drogocennych węglowodanach złożonych, dzięki którym odzyskasz utraconą energię oraz w białku – odpowiada ono za prawidłowy metabolizm. Najwięcej białka znajdziesz w drobiu, produktach mlecznych oraz roślinach strączkowych.
- Gotowanie – należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować potrawy smażone na głębokim oleju – steki ociekające tłuszczem, wysokokaloryczne gulasze, żywność wędzoną i inne tego typu dania powinnaś zastąpić tymi przygotowywanymi na parze lub pieczonymi w piekarniku bez dodatku tłuszczu.
- Warzywa! – postaraj się jeść ich jak najwięcej, szczególnie tych bogatych w błonnik, który odpowiada za prawidłową pracę jelit i poprawę trawienia. Zaspokaja także głód na długie godziny.
- Bycie łasuchem nie popłaca – należy znacznie ograniczyć spożywanie słodkich i słonych przekąsek. Jednak pamiętaj o tym, że jedna kostka gorzkiej czekolady zjedzona raz w tygodniu jeszcze nikomu nie zaszkodziła!
- Mniej znaczy więcej – pilnuj tego aby jeść mniejsze porcje a częściej i o regularnych porach, czyli 5 posiłków dziennie!
Ruch
Niedoczynność tarczycy nie powoduje utraty możliwości zażywania ruchu. Ćwicz jak najwięcej, ponieważ zbilansowana dieta tylko wtedy przyniesie odpowiednie efekty. Zacznij biegać, jeździć na rowerze, pływać, codziennie wybieraj się na szybkie wieczorne spacery a nawet zapisz się na siłownię i ćwicz pod nadzorem profesjonalnego trenera.
Pamiętaj o tym, że tylko regularne i systematyczne treningi przyniosą oczekiwane efekty – staraj się ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 30 minut, stopniowo wydłużając czas ćwiczeń.
Nie tylko będziesz zdrowszy, ale także i uśmiechnięty oraz lepiej wyglądający!