kołatanie serca

Sposób życia i konstrukcja serca przypomina niezwykle sprawną pompę, której wytężonej pracy często nie doceniamy. Choroby mięśnia sercowego, przede wszystkim zawał serca a jego niewydolność, sytuują się w czołówce elementów odpowiedzialnych za przedwczesną śmierć Polaków.

Serce – budowa

Serce jest istotnym narządem układu krwionośnego, które znajduje się wewnątrz worka osierdziowego. Jest on wypełniony surowiczym płynem zapobiegającym tarciom serca o ścianę osierdzia, do którego mogło dojść podczas skurczów i rozkurczów narządu. Ludzkie serce wykonane jest z dwóch przedsionków i z dwóch komór. Do prawego przedsionka za pośrednictwem żyły głównej górnej i dolnej trafia pozbawiona tlenu krew z tkanek obwodowych, która następnie, przez zastawkę trójdzielną, znajduje się do prawej komory. Stąd tętnicami płucnymi transportowana jest do płuc, gdzie dochodzi do jej utlenowania. Z tego miejsca przez żyły płucne wędruje do lewego przedsionka, a następnie do lewej komory, która tłoczy ją do aorty, czyli tętnicy głównej. To właśnie z aorty krew zaopatrzona w tlen dochodzi do wszystkich organów i tkanek ciała. Ściana serca składa się z trzech warstw: wsierdzia, czyli powłoki niezwykle wewnętrznej, wyściełającej powierzchnie jam serca; śródsierdzia – powłoki środkowej zawierającej mięsień sercowy, szkielet serca i system bodźcotwórczo-przewodzący serca oraz nasierdzia, a to zewnętrznej powłoki tkanek serca.

jakie są objawy arytmii serca

Sygnały choroby serca

Sygnały choroby wieńcowej – i w postaci ostrej, jak i długotrwałej – to w pierwszej kolejności dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, jednak, co bardzo ważne, charakteryzujące się występowaniem trzech cech:
•są umieszczone za mostkiem,
•są pod wpływem wysiłku, stresu, posiłku, zimna, wiatru (w stabilnej choroby wieńcowej) lub w spoczynku (podczas zawału),
•znikają pod wpływem zażytych podjęzykowo azotanów (maksymalnie po 6 minutach).
Bóle serca mają charakter dławiący, rozpierający, zaciskający i piekący, powszechnie promieniują do jamy brzusznej, strefie międzyłopatkowej, żuchwy, szyi i barków. Bardzo ważne jest przy tym zróżnicowanie bólu towarzyszącego stabilnej oraz skutecznej postaci choroby wieńcowej. W ciągu stabilnej choroby wieńcowej nacisk jest realizowany przez stres lub trening, ustępuje po przyjęciu środków czy w spoczynku, a czasem zamiast bólu pojawia się duszność wysiłkowa, zmęczenie, nacisk brzucha lub mdłości. Z kolei w przypadku zawału nacisk narasta z czasem (nie ustępuje po przyjęciu środków czy zaniku wywołujących go elementów), wtóruje mu duszność, kaszel, zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia, uciski brzucha, mdłości, mdłości, niepokój oraz lęk przed śmiercią.
Niestety, u części pacjentów występują tzw. nieme niedokrwienia, bez dolegliwości bólowych, widoczne wyłącznie w badaniu EKG. Są one bardzo szkodliwe i mogą być etiologią nagłego zgonu sercowego. Z drugiej strony, przedłużające się uciski za mostkiem, nawracające z jeszcze wyższym nasileniem, słabo działające na środki, będące w nocy lub niezależnie od stresu lub wysiłku są sygnałem, że ryzyko wystąpienia zawału w najkrótszym czasie niezwykle wzrosło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here