Regranulat LDPE

Problemy ze środowiskiem naturalnym zdają się przybierać na sile. Zmiany klimatyczne zachodzą w toku trwania naszego życia, a dzisiejsza aura nie przypomina tej, która panowała jeszcze trzy dekady temu. Jedną z przyczyn globalnego ocieplenia, są ogromne ilości odpadów komunalnych. Problem ten nie dotyczy tylko Polski, ale całego świata. Rozkładające się przez wiele lat odpady zwiększają ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Podobnie działa ich likwidacja w procesie spalania. Dlatego ważne jest, by dążyć do odzysku materiałów i surowców nowoczesnymi metodami. Jedną z nich jest ponowne wykorzystanie plastiku i odpadów syntetycznych do wytworzenia regranulatu. Czym jest regranulat LDPE i jakie istnieją możliwości jego wykorzystania, opisujemy poniżej.

Regranulat LDPE – z czego powstaje?

Regranulat ma zazwyczaj formę sypkich, drobnych kuleczek o regularnym kształcie. Powstaje w wyniki przetwarzania tworzyw sztucznych, dzięki czemu zwiększa możliwości ponownego wykorzystania surowca. Sam proces jego powstania jest jednak stosunkowo żmudny. Tak naprawdę, powstanie regranulatu zaczyna się w naszych domach, podczas dokonywania wstępnej segregacji odpadów. Odpady plastikowe wyrzucamy do oddzielnego pojemnika, najczęściej oznaczonego kolorem żółtym. Gdy odpady plastikowe docelowo trafiają do przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją regranulatu, w pierwszej kolejności są selekcjonowane i oczyszczane. Dalej podlegają suszeniu i mieleniu. Zmielone tworzywo trafia dalej do specjalistycznego urządzenia, które pozwala zmienić jego postać na drobne kuleczki mniejsze od ziaren grochu. Inną popularną postacią regranulatu są również nitki.

Do czego może zostać wykorzystany regranulat LDPE?

W zależności od składu i jakości otrzymanego regranulatu, może mieć on różnorodne wykorzystanie w ponownej produkcji materiałów plastikowych i folii. Regranulat pozwala na otrzymanie produktów lekkich i wytrzymałych. Otrzymany regranulat LDPE w zależności od jego postaci, może być wykorzystany między innymi do wytworzenia:

  • jednorazowych opakowań;
  • worków na śmieci;
  • siatek – zrywek;
  • skrzynek plastikowych;
  • mebli plastikowych – na przykład ogrodowych;
  • plastikowych przedmiotów i akcesoriów, np. sztućców, łopatek, wiaderek, koszy na śmieci, miseczek, etc.;
  • rękojeści noży, śrubokrętów i innych narzędzi warsztatowych.

Selektywna zbiórka odpadów, która zaczyna się w naszej świadomości, pozwala zapobiec szkodom wyrządzanym środowisku naturalnemu. Upowszechnienie przedmiotów wykonanych z odzyskanego plastiku jest dobrym trendem dającym nadzieję, że przyszłe pokolenia również będą miały możliwość cieszyć się pięknem naszej planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here