System ERP to metoda pozwalająca na planowanie i zarządzanie firmą i jej poszczególnymi gałęziami, np. sprzedażą, kadrami oraz produkcją. Jest to system informatyczny, którego zadaniem jest wspomagać zarządzanie pracownikami czy też finansami, sprzedażą oraz produkcją.
Rodzaje systemów ERP
System ERP dzieli się na dwa rodzaje i zaliczamy do nich:
– modułowe, które są wobec siebie niezależne, ale ze sobą współgrają;
– zintegrowane mają tę samą bazę danych i platformę biznesową. W bazie tej wszystkie funkcje opierają się na tych samych danych.
Budowa systemu ERP
Systemy ERP zbudowane są z bazy danych, która jest taka sama dla reszty modułów. Moduły są odpowiedzialne za następujące funkcje:
– przechowywanie i zarządzanie informacjami,
– planowanie oraz obsługa produkcji,
– sprzedaż i zaopatrzenie,
– finanse oraz płace i kadry W systemie ERP spotkać można się również z modułem zarządzania transportem lub projektami. System ten umożliwia dobór odpowiednich modułów do konkretnego przedsiębiorstwa.
Cechy i zalety systemu
System ERP umożliwia użytkownikom dostęp do poszczególnych informacji. Kolejną cechą jest pomoc w wykonaniu planowania i wprowadzenia różnych zmian, które umożliwia system. System informatyczny usprawnia oraz ułatwia funkcjonowanie firmy i zarządzanie nią. Podnosi wiarygodność informacji o przedsiębiorstwie oraz ulepsza procesy logistyczne i produkcyjne. Innymi zaletami są:
– wspólna baza danych w firmie,
– szybkie i sprawne realizacje zamówień,
– jednolity sposób na przeglądanie informacji,
– wzrost sprzedaży,
– profesjonalna obsługa klientów. System ten musi być funkcjonalny i czytelny. Jego wygodne użytkowanie zależne jest od kilku czynników:
– mała liczba kliknięć umożliwiająca rozpoczęcie działania danej funkcji,
– czytelne menu złożone z grafiki lub linków,
– obsługa systemu za pomocą skrótów klawiaturowych oraz myszy, a także gestów lub głosowo.
Ważną cechą w obecnych czasach jest mobilność systemu umożliwiająca jego obsługę na różnego rodzaju urządzeniach oraz w różnego rodzaju miejscach. Mobilność można osiągnąć poprzez dostosowanie interfejsu do ekranów dotykowych m.in. jego rozdzielczość i kształt oraz za pomocą specjalnych aplikacji do zarządzania ERP.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.