Są takie marki i takie produkty, które z czasem stają się kultowe – z różnych przyczyn. Czy to z powodu historii marki, osób, które za nią stoją lub też stały się jej oddanymi klientami, czy też ruchów kulturowych, kontrkulturowych, artystycznych, społecznych, których nieodzowną częścią produkty takiej firmy się stały. Jak skórzane kurtki, które kojarzyć nam się zawsze będą z motocyklami Harley Davidson, czy krata, która jest symbolem rozpoznawczym słynnej na cały świat brytyjskiej marki Burberry. Ta sama sytuacja spotkała słynne “martensy” – buty Dr. Martens.

Pewnego razu w Niemczech

Jak zwykle, historia kolejnej modowej sławy zaczęła się niepozornie i niestandardowo. Ojcem założycielem Dr. Martens był niemiecki lekarz-chirurg dr. Klaus Martens. Gdy pewnego dnia skręcił kostkę, zauważył, że ogromnym problemem jest brak odpowiedniego obuwia, które pozwoliłoby mu skutecznie poruszać się w takim stanie i amortyzować skręconą kończynę. Jak więc zwykle, to potrzeba jest matką wynalazków. Stworzone przez Dr. Martensa buty były nie tylko niezwykle wygodne, praktyczne i chroniły stopę przed kolejnymi mikrourazami, ale także posiadały dość charakterystyczny wygląd. Wygląd, który szybko został pokochany przez miliony.

Symbol buntu

Prawdziwa, kulturowa kariera martensów rozpoczęła się w latach 60, kiedy to buty te zyskały fanów wśród muzyków i słuchaczy muzyki rockowej. Martensy w mgnieniu oka stały się znakiem rozpoznawczym punków, którzy obok kraty, skórzanych kurtek, ćwieków i słynnych haseł, jak “No future”, pokochali także te charakterystyczne buty. Ciężkie, wręcz niezniszczalne – znieść mogły nawet najgorsze warunki i najbardziej ekstremalne koncerty. Fanami Dr. Martensa były takie grupy jak chociażby Sex Pistols i artyści pokroju Iggiego Popa. Nic dziwnego, że napędzili oni wśród swoich młodych fanów ogromną modę na te niesamowicie charakterystyczne buty.

Czerwone damskie buty Dr. Martens

Międzynarodowa kariera

Dziś buty Dr. Martensa nie są ani obuwiem korekcyjnym, ani też kojarzonym jedynie ze sceną kontrkulturową. Niezwykle szybko zadomowiły się w głównym nurcie i weszły do prawdziwych kanonów mody. Dzisiaj w sklepach znajdziemy nie tylko te klasyczne modele wykonane z czarnej skóry, ale martensy w niezliczonej wręcz ilości barw, wzorów i stylów. Martensy wyglądają świetnie zarówno z ubraniami w stylu casualowym, wąskimi dżinsami, tak zwanymi rurkami, jak i w bardziej nietypowych zestawieniach – bardziej eleganckimi stylizacjami, nawet do biura, ale także romantycznymi, zwiewnymi spódnicami i sukienkami. Martensy nieprzerwanie są ulubieńcami stylistyek, blogerem modowych, modelek, ale także ludzi kultury i sztuki na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here