Olkusz jest jednym z ciekawszych miast na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Dawniej znane było jako ważny ośrodek wydobycia rud srebra i ołowiu. Dziś duże znaczenie w jego rozwoju ma turystyka, z czego Olkusz, jako dobry punkt wypadowy na Jurę, chętnie korzysta.
Sam Olkusz również zasługuje na uwagę. W mieście tym nie brak ciekawych zabytków oraz ciekawych placówek muzealnych.
Olkusz zachwyca zabytkowym układem urbanistycznym, w którym ważne miejsce zajmuje rynek otoczony zabytkowymi kamienicami. Niektóre domy przy rynku przyciągają wzrok swymi okazałymi portalami. W jednej z kamienic dawniej mieściła się olkuska mennica, dziś ma tam swą siedzibę Muzeum Regionalne.
Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół farny św. Andrzeja, którego fundatorem był sam Władysław Łokietek. W jego wnętrzu można dostrzec wiele ciekawych elementów, m. in. z okresu gotyku, renesansu oraz baroku. Szczególnie cennym zabytkiem sakralnym jest umieszczony w prezbiterium poliptyk przedstawiający „Rzeź niewiniątek”. W kościele zachowały się również polichromie z XIV – XVIII wieku. Szczególnie piękne jest malowidło umieszczone za ołtarzem głównym. Przedstawia ono średniowiecznych gwarków trzymających herb miasta. Cennym zabytkiem kościoła farnego są również organy z XVII wieku oraz wykonana z olkuskiego ołowiu chrzcielnica.
Inną atrakcją Olkusza są jego muzea: Muzeum Wikliny oraz Muzeum Afrykanistyczne.

http://www.czyzyny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here