Chociaż srebrna biżuteria coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, to jednak złoto uważane jest powszechnie za najpiękniejszą ozdobę już nawet nie tylko kobiety, ale i mężczyzny. To właśnie ona uważana jest za gustowną, odpowiednią na każdą ważną okazję – pierścionki zaręczynowe są w zasadzie zawsze złote – niezależnie od gatunku użytego w wyrabianiu pierścionka złota. Również obrączki, jakie zakładane są sobie nawzajem przez małżonków, zawsze są złote. Jest to królewski kruszec, podkreślający naturalne piękno kobiety i przydające jej dodatkowego blasku. Biżuteria wykonana ze złota jednak po pewnym czasie traci swój blask oraz właściwości, nieco szarzeje i wymaga odpowiedniego potraktowania – najlepiej domowymi sposobami, które kosztują niewiele i zapewniają zwykle bardzo podobny efekt, jak po oddaniu go do czyszczenia jubilerowi. Dzięki naszym poradom można złoto wyczyścić tak samo dobrze, jak profesjonalny zakład. Zanim jednak zaczniesz musisz pamiętać, że inaczej będą traktowane wyroby z samego jedynie złota, a zupełnie inaczej wyroby posiadające dodatkowo szlachetne kamienie. Przedstawiony przez nas sposób dotyczy biżuterii bez dodatków.

Jak czyścić złotą biżuterię?

Czego będziemy potrzebować?

Domowe metody są dobre przede wszystkim ze względu na niskie koszta przedstawianych sposobów. Tak samo jest i w tym przypadku, ponieważ wystarczy nam soda oczyszczona, płatki mydlane oraz woda i słoik.

Od czego zacząć?

Przygotuj roztwór ze wspomnianych wyżej składników – na jeden litr ciepłej wody konieczne nam będzie użycie 50 gram płatków mydlanych oraz 5 gram samej sody oczyszczonej. Wyroby ze złota trzeba umieścić w przygotowanym roztworze – najlepiej w słoiku, ponieważ za jego pomocą możliwe będzie zamknięcie naczynia od góry i potrząsanie nim w celu dokładnego rozprowadzenia roztworu po przedmiotach przez około dwie minuty. Po kąpieli we wspomnianym roztworze biżuterię trzeba dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Po przepłukaniu biżuterii należy ją wypolerować dokładnie miękką szmatką.

Co z biżuterią pozłacaną?

Jeśli do odczyszczenia mamy biżuterię, która jest jedynie pozłacana, trzeba pamiętać, że potrzebuje ona nieco innego traktowania – jeśli użyjemy zbyt mocnych środków, zwyczajnie zetrzemy sobie złotą otoczkę. W jej przypadku lepiej sprawdzi się pocieranie szmatką nasączoną roztworem na bazie soli kuchennej oraz soku z cytryny.

Dopasuj środek do rodzaju zabrudzenia

Jeśli widzisz, że złota biżuteria jest jedynie zakurzona – wystarczy przygotowanie wody oraz mydła i dokładne umycie jej w tym roztworze. Jeśli jednak na powierzchni ozdób czy biżuterii pojawił się czerwonawy nalot, konieczne będzie zastosowanie innego środka – roztworu z solą w roli głównej w proporcji pięciu łyżeczek soli na jeden litr koniecznie wrzącej wody.  W tak przygotowanym roztworze zamaczamy biżuterię. Boki oraz dno naczynia wyłóż folią aluminiową – będzie zbierała wszystkie zabrudzenia. Po zakończeni takiej kuracji koniecznie umyj biżuterię we wspomnianym wyżej roztworze mydła i wody. Jeśli nie chcesz przygotowywać roztworu z soli, możesz użyć zwykłej wódki, zadziała w dokładnie taki sam sposób. Jeszcze innym zamiennikiem będzie cola.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here