Noszenie okularów jest wciąż jedną najpopularniejszych metod poprawy jakości widzenia, chociaż wypierane są coraz częściej przez soczewki kontaktowe. Te jednak zawsze pozostają uniwersalne, ponieważ nie drażnią oczu i nie wymagają drogich elementów, aby sprawnie funkcjonować. Jeśli odpowiednio zadbamy o ich czystość oraz „stan techniczny”, będą nam służyły przez wiele lat. Dbanie o ich higienę oraz usuwanie zalegającego na nim brudu przyczyni się również do poprawy jakości naszej skóry – pory nie będą się zatykały od brudu, a dzięki temu powstrzymamy powstawanie wągrów i zaskórników. Tak samo powinniśmy dbać o nasze okulary przeciwsłoneczne, niezbędny element każdych wakacji.

Jak czyścić okulary?

Pierwszy krok do czystych okularów

Najbezpieczniejszym oraz najpopularniejszym sposobem czyszczenia okularów jest ich włożenie pod strumień ciepłej, bieżącej wody. Soczewki bardzo szybko gromadzą kurz, stąd też wynika najczęściej pojawiający się błąd przy ich czyszczeniu – pozostawienie brudu, zanim zostaną dokładnie przetarte. Zanieczyszczenia gromadzące się na szkłach są również w stanie je zarysować, jeśli nie zetrzemy zabrudzeń przed ich czyszczeniem. Każde ze szkieł powinno zostać przepłukane solidnie pod ciepłą, ale nie gorącą wodą przez około dwadzieścia sekund z każdej strony.

Odpowiedni spray do soczewek

W sklepach można bez problemu zakupić specjalny płyn czyszczący do szkieł okularowych. Po usunięciu wszystkich największych zabrudzeń, które mogłyby zniszczyć i porysować wierzchnią warstwę, czas na tłuszcz i zabrudzenia, których nie pozbędziemy się jedynie za pomocą ciepłej wody. Przygotuj sobie miękką, niewielkich rozmiarów bawełnianą szmatkę lub niepotrzebny, jedwabny krawat, trzymając za noski okularów spryskaj je sprayem i przetrzyj dokładnie oraz wypoleruj obie soczewki z dwóch stron.

Specjalna opieka nad plastikowymi oprawkami

Okulary przeciwsłoneczne oraz korekcyjne, ale oprawione w szerokie, plastikowe oprawki, szczególnie często zbierają kurz oraz zabrudzenia w szczelinie między oprawkami a szkłem. Żeby dokładnie wyczyścić te miejsca, do miseczki wlej niewielką ilość spirytusu, a następnie zamocz w nim bawełniany wacik. Przetrzyj nim szczelinę, pamiętając, aby po każdym ruchu wymieniać wacik na czysty. Najłatwiej zrobić to, rolując co między palcami. Czynności powtarzamy z obu stron szkieł, aż będą czyste.

Suszenie również jest ważne

Zanim je założysz z powrotem na nos, koniecznie musisz je dokładnie osuszyć. Możesz je delikatnie strzepać z wody nad umywalką, a następnie pozwolić im wyschnąć na ręczniku, najlepiej bawełnianym. Jeśli nie masz cierpliwości, ułóż je na ręczniku i użyj suszarki, która jest ustawiona na najniższej możliwej temperaturze. Jeśli nie chcesz mieć powstających na szkłach zacieków robiących się od twardej wody, pocieraj je delikatnym kawałkiem bawełny albo specjalną szmatką. Nie dotykaj przy tym szkieł. Kiedy już skończysz, sprawdź pod światło, ale nie słoneczne, jaki jest efekt naszych starań. Jeśli szkła nie są jeszcze doczyszczone, powtórz poprzednie czynności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here