Srebro jest jednym z najbardziej uniwersalnych kruszców, które uwielbiamy nosić w postaci biżuterii, które znakomicie sprawdza się w wielu modnych zestawieniach, a także które jest uniwersalnym dodatkiem do w zasadzie każdego stroju. Srebro to jednak nie tylko wymyślne i zwyczajnie pięknie ozdoby w formie biżuterii – chociaż ta jest ostatnio coraz popularniejsza, a o jej randze świadczy choćby fakt, że srebrne pierścionki coraz częściej wskazywane są jako zaręczynowe, można znaleźć u dobrych jubilerów również naprawdę wymyślne srebrne obrączki ślubne. Ze srebra można jednak wykonać dosłownie wszystko, o czym wiedzą doskonale nasi dziadkowie, którzy wiele takich bibelotów z pewnością mają jeszcze z czasów swojej młodości – ozdobne cukierniczki, całe komplety pięknych, grawerowanych sztućców, a także pamiątkowe figurki to przedmioty zwykle bliskie naszemu sercu, do których mamy niemały sentyment, ale które jednak z biegiem czasu śniedzieją i konieczne jest ich dokładne, profesjonale odczyszczenie. Nie trzeba jednak od razu oddawać srebra do jubilera, aby je wyczyścił. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie domowych sposobów na przywrócenie im minionego blasku.

Jak czyścić srebro?

Sposobu poszukaj w kuchni

Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć odpowiedni środek do profesjonalnego czyszczenia srebra. Wystarczy jedynie poszukać dobrze w kuchennych szafkach – w nich z pewnością znajdzie się soda do pieczenia – środek uniwersalny i pomocny w wielu kwestiach. Soda do pieczenia zawiera przede wszystkim w składzie wodorowęglan sodu, a także sodę oczyszczoną, sprawdzającą się świetnie, jeśli mamy trudne dosunięcia plamy na ubraniach – sprawdzi się również przypadku odczyszczania srebra. Potrzebna nam będzie również miska, łyżka oraz woda doprowadzona do wrzenia.

Jak zacząć?

W pierwszej kolejności powinnaś wszystkie przygotowane do odczyszczenia przedmioty, niezależnie od ich gabarytów od pełnionej funkcji, wstawić do przygotowanej wcześniej miseczki. Dobrze jest wybrać miseczkę, która nie będzie za mała – wszystko musi się w niej swobodnie mieścić.

Krok drugi: użyj sody

Po umieszczeniu wszystkich przedmiotów w miseczce należy zasypać je dokładnie sodą – najlepiej jest się dodatkowo upewnić, czy wszystkie fragmenty każdego przedmiotu są nią dokładnie pokryte. Kolejnym krokiem jest zalanie wszystkich znajdujących się w naczyniu przedmiotów wrzącą wodą. Teraz musisz chwilę odczekać, aby soda samoczynnie się rozpuściła i mogła zacząć działać i odczyszczać nasze srebro. Po kilku minutach trzeba będzie całą powstałą w ten sposób mieszaninę wymieszać, żeby upewnić się  i mieć gwarancję, że wodny roztwór sody dotarł do wszystkich zakamarków. Szczególnie ważne jest to w przypadku skomplikowanych wzorów, grawerów czy załamań, jakie czasem możemy spotkać na srebrnych wyrobach, podkreślających kunszt oraz wprawną rękę twórcy. Warto pamiętać, że soda oczyszczona jest powszechnie dostępna do kupienia w każdym sklepie spożywczym i kosztuje naprawdę niewiele. Ta sama metoda czyszczenia sprawdzi się w przypadku starych monet. Innym środkiem czyszczenia srebra  jest pasta do zębów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here