Szczególnie kobiety przywiązują wagę do nazwiska, jakie noszą i które poświęcają na rzecz swojego partnera, z którym wchodzą w związek małżeński. Często kobiety po rozwodzie pragnąć wrócić do swojego poprzedniego nazwiska – najczęściej ze względu na zachowanie pewnej symboli zerwania całkowicie z przeszłością oraz ze wszystkim, co miało miejsce kiedyś. Wielu kobietom właśnie w ten sposób łatwiej jest rozpoczynać nowy etap w swoim dotychczasowym życiu. Oczywiście przysługuje każdemu takie prawo, jednak trzeba wiedzieć, z czym się takie formalności wiążą.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – jak i kiedy?

Zwracaj uwagę na czas

Decyzję o powrocie do poprzedniego, rodowego nazwiska musisz podjąć odpowiednio wcześnie – jeśli dojdzie do rozprawy sądowej orzekającej pozytywne rozpatrzenie pozwu o rozwód, a orzeczenie zostanie uprawomocnione, od tej chwili masz jedynie trzy miesiące na załatwienie wszelkich formalności z powrotem do nazwiska panieńskiego czy kawalerskiego.

Oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jeśli chcesz wrócić do poprzedniego nazwiska, musisz złożyć stosowne oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Na oświadczeniu musi być wpisane, że chcesz powrócić do poprzednio noszonego nazwiska.

Pamiętaj o ważnych zasadach

Powrotu do poprzedniego nazwiska nie można traktować jednoznacznie z samą zmianą nazwiska, ponieważ nie jest to dokładnie to samo. Jeśli po rozwodzie decydujemy się na zmianę nazwiska, możemy jedynie powrócić do tego, którego używaliśmy przed zawarciem związku małżeńskiego.

Nie ma rejonizacji

Całkiem niezłą informacja jest ta o braku rejonizacji, ponieważ oznacza to, że niekoniecznie musisz jechać do tego Urzędu Stanu Cywilnego, pod który podlegasz ze względu na adres zameldowania, ale wniosek może zostać złożony w dowolnym urzędzie. Samo złożenie dokumentu może odbywać się w dowolnym miejscu, jednak trzeba mieć na uwadze, że kierownik takiej instytucji będzie musiał ów dokument wysłać tam, gdzie został pierwotnie zarejestrowany  akt małżeństwa.

Pilnuj terminów

Daty podjęcia decyzji o zmianie nazwiska oraz sama data złożenia dokumentu dwurzędu Stanu Cywilnego mają znaczenie, ponieważ spóźnienie nawet o jeden dzień uniemożliwi złożenie wniosku i doprowadzenie sprawy do końca. Co jednak zrobić w sytuacji, w której spóźniamy się ze złożeniem wniosku? W takich wypadkach możemy skorzystać jeszcze z możliwości  zmiany nazwiska na mocy ustawy o zmianie imienia i nazwiska z dnia 17 października 2007 roku. W dokumencie można znaleźć lukę, którą da się wykorzystać do zmiany nazwiska w określonych, ale niedoprecyzowanych wypadkach. W artykule 14. Ustawy czytamy bowiem, że zmian można dokonać, jeśli powód tej zmiany jest istotny, jeśli nazwisko jest ośmieszające lub naruszające godność, zmienione bezprawnie lub noszone zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym państwie. Jeśli odpowiednio umotywujesz owe ważne powody, wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie.

Podejmując decyzję o powrocie do poprzedniego nazwiska z małżeńskim żegnamy się już na stałe, gdyż nie ma możliwości powrotu do niego. Konieczne będzie również wyrobienie ponownie wszystkich dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here