Brokuły – właściwości brokułów znane są od lat, bo w zasadzie od starożytności i dlatego też to warzywo przyjęło się i u nas. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że brokuły nazywane są kapustą szparagową lub zielonym kalafiorem, a pochodzi ono z rejonu Morza Śródziemnego.
Bez wątpienia brokuły są źródłem witaminy C, czyli jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Zawierają też całe mnóstwo witaminy K, a ta przecież odpowiada za prawidłowy przebieg procesów krzepnięcia krwi. Mają też w swoim składzie, oczyszczający chlorofil. Brokuły są szczególnie polecane kobietom starającym się o dziecko, gdyż są źródłem witaminy B9, czyli kwasu foliowego Dostarczą nam również innych witamin z grupy B, szczególnie B2, B5 i B6. Do tego dochodzą jeszcze składniki mineralne, m. in. mangan i fosfor. To zielone warzywo powinny spożywać osoby, które mają kłopoty ze wzrokiem, gdyż mają one w swoim składzie luteinę. Do tego wszystkiego są niskokaloryczne – 100 g, dostarczy nam około 34 kcal. Ale to jeszcze nie wszystkie walory brokułów. Na temat: Brokuły – właściwości brokułów można by mówić i piać jeszcze długo, więc zostańmy jeszcze przez chwile przy tym zagadnieniu. Sezon brokułowy trwa, więc możemy delektować się tym wyjątkowo cennym w składniki odżywcze warzywem. Warto tutaj wspomnieć o tym, że brokuły wykazują również działanie przeciwnowotworowe. Jak to możliwe? Otóż, zawierają one sulforafan. To właśnie związek z grupy izotiocyjanianów, który, wg badań przeprowadzonych przez naukowców, ma właśnie takie antynowotworowe działanie. Zapobiega powstawaniu uszkodzeń DNA i tworzeniu się zmian nowotworowych. Poza tym hamuje rozrost komórek nowotworowych i ich ekspansję.
Jedzmy więc brokuły, bo to samo zdrowie. Co prawda, nie wszystkim odpowiada ich smak, ale można przecież przyrządzać je na wiele różnych sposobów. Przepisów na dania z tym warzywem nie brakuje i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w tym obszarze. Zupy, sałatki, zapiekanki czy jako dodatek do drugiego dania to takie najbardziej popularne pomysły na wykorzystanie brokułów. Przekonajmy się do tego typu rzeczy.

http://www.pracowniapiekna.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here