Jest niewielka, za to szalenie interesująca. Turystów przyciągają do niej legendy oraz atrakcyjne położenie u stóp zamku wawelskiego. Jaskinia Smocza Jama dzięki wymienionym czynnikom zalicza się do najczęściej zwiedzanych jaskiń w Polsce.
Jaskinia ta powstała w wapiennych skałach, takich samych jak te, z których zbudowana jest cała Wyżyna Krakowsko – Częstochowska. Na takich właśnie skałach wzniesiono siedzibę polskich królów i największą obecnie atrakcję turystyczną Krakowa. Ci, którzy zwiedzają Wawel, chętnie korzystają z możliwości zwiedzenia Smoczej Jamy. Siedziba Smoka Wawelskiego jest przecież nie lada atrakcją, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych turystów. Co więcej po wyjściu z podziemnych labiryntów można stanąć oko w oko z samym Smokiem Wawelskim, który chętnie zieje ogniem ku radości maluchów.
Smocza Jama znana była już w zamierzchłych czasach, nie tylko jako siedziba groźnego smoka. Wspominał już o niej Jan Długosz w swych kronikach, wiadomo również, że chętnie gromadziło się w niej „podejrzane” towarzystwo. Jaskinia ta była wręcz idealnym miejscem dla włóczęgów i złodziei szukających schronienia. Co więcej, w XVII wieku w Smoczej Jamie działała karczma oraz dom publiczny, o czym w swych pracach wspominał już Andrzej Morsztyn.
W połowie XIX wieku jaskinia ta, z inicjatywy władz miasta, została oczyszczona i udostępniona do zwiedzania. W 1918 roku w jaskini pojawiły się schody oraz oświetlenie, co znacznie ułatwiło zwiedzanie. Jednocześnie przeprowadzono tu badania archeologiczne, jednak ciekawszych znalezisk tu nie stwierdzono.