Prawie w każdym polskim mieście powstaje coraz więcej siłowni plenerowych. Są one ogólnodostępne i cieszą się dużą popularnością. Czy jednak sprzęt, który tam się znajduje pozwala efektywnie i skutecznie trenować?

Sprzęt do ćwiczeń

Siłownie plenerowe bardzo często buduje się w pobliżu placów zabaw i parków, czyli w miejscach gdzie można aktywnie spędzać czas. Większość tego rodzaju siłowni jest do siebie podobnych.  Można tam znaleźć urządzenia do ćwiczeń bardzo podobne do tych, które znajdują się w klasycznych siłowniach.

W przypadku sprzętu plenerowego nie jest jednak możliwa regulacja obciążenia. W większości przypadków ćwiczenia opierają się na wykorzystaniu masy własnego ciała. W siłowniach plenerowych nie dostępne są również wolne ciężary czyli sztangi, hantle czy kettlebells. Jak łatwo się domyślić sprzęt tego typu nie może być ogólnodostępny ze względów bezpieczeństwa.

Jakie zatem urządzenia do ćwiczeń najczęściej znajdziemy w takich miejscach? Zazwyczaj w każdej siłowni plenerowej dostępne są różnego rodzaju przyrządy do treningu aerobowego czyli: biegacze, rowerki treningowe, steppery lub orbitreki. Poza tym bardzo często znajdują się tam również wioślarze, wahadła, drążek do podciągania oraz wiele innych urządzeń.

Skuteczność treningu w plenerze

Korzystanie z urządzeń treningowych w plenerze ma wiele zalet. Urządzenia aerobowe takie jak orbitrek, rower treningowy lub biegacz pozwalają skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów oraz poprawić kondycję fizyczną i wydolności organizmu. Co więcej korzystanie z nich pozwala lepiej dotlenić organizm i poprawić krążenie krwi.

Trening z wykorzystaniem urządzeń takich jak twister czy wahadło jest świetnym sposobem na wzmocnienie i wymodelowanie mięśni brzucha. Nic więc dziwnego, że najczęściej wybierają je osoby pracujące nad swoja sylwetką.

Drążek do podciągania pozwala skutecznie kształtować mięśnie ramion, grzbietu i brzucha. Maszyny do wyciskania i ściągania dają możliwość rozwijania mięśni klatki piersiowej, barków i przedramion.

Większość siłowni plenerowych wyposażonych jest również w urządzenia przeznaczone do pracy nad kończynami dolnymi (np. nożne, jeździec). Można dzięki nim wymodelować mięśnie łydek i ud.

Zalety siłowni plenerowych

Najważniejszą zaletą siłowni plenerowych jest to, że dają one możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Trening w takich warunkach pozwala lepiej dotlenić organizm i poprawić wydolność organizmu. Bardzo ważne jest również to, że siłownie tego typu są ogólnodostępne i całkowicie darmowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here