rozpuszczalniki organiczne
fot. pexels.com

W każdym domu nie powinno zabraknąć odpowiednich środków chemicznych, które pomagają nam w różnych sytuacjach. Czy to w sprzątaniu, czy też odplamianiu albo i w innych zadaniach. Do środków chemicznych, które powinniśmy mieć w swoim domu należą również rozpuszczalniki organiczne. Czy je znasz?

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/rozpuszczalniki-organiczne-dlaczego-warto-miec-je-pod-reka/

Chemia wokół nas

Chemia to wszystko to, co znajduje się wokół nas. Znajduje się w jedzeniu, odzieży, lekach, środkach do sprzątania i w wielu innych płynach i produktach. Dziś skupimy się na rozpuszczalnikach organicznych, które powinny się znaleźć w naszym posiadaniu.

Czy wiesz, że każdy rozpuszczalnik organiczny jest cieczą, ale nie każda ciecz jest rozpuszczalnikiem? Ta, która nosi nazwę rozpuszczalniki musi mieć zdolność do utworzenia roztworu z ciałem stałym, gazowym lub też z inną cieczą.

Rozpuszczalniki organiczne to m.in. ciekłe alkany, do szeregu których możemy zaliczyć metanol oraz etanol.

Rozpuszczalniki organiczne w domu

Roztwór etanolu z wodą znajdziesz w praktycznie każdym sklepie. Jest on rozdrobniony w stosunku 2 miarek alkoholu etylowego do 3 miarek wody. Jego nazwa, którą znasz, to wódka. Wódkę oczywiście spożywa się w zależności od okazji, a także dodaje do drinków, które można spożywać z umiarem. Należy pamiętać jednak, że w dużych ilościach jest ona bardzo szkodliwa.

Drugim z rozpuszczalników organicznych, które znasz jest aceton. To inaczej zmywacz do paznokci, który znajduje się w posiadaniu większości kobiet w każdym domu. Aceton używany zgodnie z przeznaczeniem jest całkowicie bezpieczny.

Kolejnym rozpuszczalnikiem organicznym, który znajduje się w twoim domu, jest octan etylu. Możesz nie wiedzieć, ale jest to substancja, która odpowiada za ładny zapach perfum! To bardzo przyjemny rozpuszczalnik, prawda? Poza perfumami znajdziesz go również w farbach i lakierach, a nawet w niektórych produktach żywnościowych.

Przeczytaj też: http://www.toysboard.pl/rodzaje-manekinow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here