Wątroba jest niezwykle istotnym i największym gruczołem w organizmie każdego człowieka. Wątroba jest wyposażona w różne funkcje, takie jak gospodarkę tłuszczową, białkową, gromadzenie witamin, wytwarzanie żółci, a także bardzo ważne i liczne funkcje immunologiczne. Niestety, część osób w życiu napotyka na spory problem związany z tym narządem, mianowicie na niewydolność wątroby. Dlatego nie możemy lekceważyć żadnych objawów chorej wątroby, która u kobiety osiąga wagę około tysiąc czterysta gramów, a w przypadku mężczyzn jest to około dwieście do czterystu gramów więcej. Jakie zatem są objawy chorej wątroby? O czym powinniśmy wiedzieć, żeby nie przegapić momentu, w którym udanie się do lekarza sprawi, że będziemy mogli szybko postawić diagnozę prowadzącą do wyleczenia schorzenia?
Wczesne i późniejsze stadium
Zwykle w przypadku chorób różnego rodzaju mamy do czynienia z wcześniejszym stadium chorobowym, które w przypadku wykrycia jest dużo łatwiejsze do wyleczenia, a także późniejszym, zwykle w przypadkach niepotrzebnego zwlekania bądź zlekceważenia choroby. Nie inaczej jest w przypadku niewydolności wątroby. Objawami niewydolności wątroby mogą być między innymi przemęczenie, brak chęci do życia czy też częsta biegunka, prowadząca niejednokrotnie do odwodnienia. Są to objawy zwykle wynikające z wcześniejszego stadium niewydolności nerek. Można powiedzieć, że są objawami ogólnymi, którymi z jednej strony nie możemy lekceważyć, a z drugiej strony wcale nie muszą ostatecznie oznaczać naszych problemów ze zdrowiem, a mówiąc całkiem ściśle z naszą wątrobą. Zwykle taka niewydolność rozwija się przez wiele lat i nawet nie przypuszczamy, co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie. Jeśli objawy zlekceważymy, wówczas może dojść do zdecydowanie poważniejszych schorzeń, takich jak żółtaczka, liczne krwawienia, a nawet odnotowane zostały przypadki śpiączki.
Jak zapobiegać niewydolności wątroby?
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy uniknąć tego nieprzyjemnego schorzenia, które może zagrozić nawet naszemu życiu bądź poważnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Podstawowym takim zabiegiem jest regularne szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Wiadomo, w temacie szczepienia przeciwko czemukolwiek nasz naród jest podzielony, ale w przypadku tego szczepienia naprawdę warto. Jeśli niewydolność jest w początkowym stadium, wówczas natychmiast powinniśmy odstawić alkohol. Niektórzy mówią, że alkohol można pić, ale w małych ilościach i przede wszystkim ten niskoprocentowy. Być może, natomiast tylko jego całkowite odstawienie będzie najbardziej skuteczne. Bardzo istotne jest dbanie o higienę, czyli mycie rąk przed każdym posiłkiem, dokładne przemycie owoców przed spożyciem, takich jak jabłko czy gruszka, a więc owoców, które można spożyć bez wcześniejszego obierania. Ważnym krokiem ku zapobieganiu niewydolności wątroby są także regularne badania. Czasem warto poświęcić swój cenny czas na kilkunastominutowe badanie, zamiast później kilkadziesiąt godzin czy jeszcze większy czas poświęcić na badania, leczenie, a nawet pobyt w szpitalu.