Napoje energetyczne są jednymi z najmniej zdrowych napojów, które istnieją na rynku. Należy absolutnie wystrzegać się ich spożywania. Z roku na rok spożycie tego typu napojów wzrasta, a głównymi konsumentami są dzieci i młodzież. Takie rodzaje napojów na faszerowane są cukrem, syntetycznymi dodatkami oraz kofeiną i tauryną, a niekiedy też efedryną. Co kryją w sobie napoje energetyczne? Jak wpływają na nasze zdrowie? Podpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/napoje-energetyczne-powody-dla-ktorych-lepiej-ich-unikac/
Napoje energetyczne – czym są?
Napoje energetyczne znany powszechnie jako energetyki, to zazwyczaj gazowane napoje, które cechują się dużą zawartością cukru i związków o charakterze pobudzającym. Bardzo często mylone są one z napojami izotonicznymi, chociaż w zupełności są to całkiem odbiegające od siebie produkty. Napoje energetyczne wyróżniają się wysoką zawartością cukru oraz, a ich zadaniem jest pobudzenie organizmu i dodanie energii.
Napoje energetyczne – co kryją w swoim składzie?
Najistotniejszymi składnikami napojów energetycznych jest cukier, którego zawartość może wynosić nawet 10 – 12 g na 100 ml. Oznacza to, że wybierając w puszkę napoju energetycznego zbliżamy się do dopuszczalnego dziennego spożycia cukru. Charakterystyczna jest również Wysoka zawartość kofeiny, ponieważ wynosi ona w okolicach 30 – 100 ml.
Zawartość kofeiny w energetykach jest porównywalna do jej zawartości w kawie. Biorąc pod uwagę to, że zazwyczaj wypijemy całą puszkę energetyku, dostarczamy tyle kofeiny, to duży kubek kawy. Po napoje energetyczne bardzo często sięgają dzieci i młodzież, a dla nich podaż substancji jaką jest kofeina – nie jest wskazana.
Napoje energetyczne – jak wpływają na zdrowie?
Spożycie napoju energetycznego okazyjnie nie wydaje się być niebezpieczne, jednak każdorazowo, kiedy sięgamy po puszkę energetyku musimy liczyć się z możliwością podrażnienie żołądka, problemów ze snem oraz koncentracją czy bólem głowy.
Częste sięganie po energetyki może doprowadzić też do pojawienia się objawów takich jak przedawkowanie kofeiny drżenie rąk, bóle i zawroty głowy oraz kołatanie serca. Dostarczanie do organizmu dużych ilości kofeiny może prowadzić do zwiększenia ciśnienia krwi. Jeżeli takie napoje zawierają endorfiny, może dojść też do uzależnienia od tej substancji. Wtedy, nawet gdy będziemy pobudzeni, będziemy mieli chęć sięgnięcia po napój energetyczny.
Konsekwencje częstego picia napojów energetycznych mogą wynikać również z wysokiego spożycia cukru. Lista powikłanie jest bardzo duża, zaczynając od nadwagi lub otyłości, przez insulinoodporność, aż do cukrzycy typu 2.
Zobacz też: http://www.lafoto.pl/kawa-czy-jest-zdrowa-czy-to-tylko-niezdrowa-uzywka/