Mycie rąk może okazać się niewystarczające

Nie wystarczy umyć rąk mydłem, aby rzeczywiście były one wolne od patogenów. Tym bardziej jeśli mowa jest o miejscach takich jak szpital, restauracja czy też hotel. W takim przypadku trzeba sięgnąć po coś więcej np. płyn dezynfekujący do rąk. W gabinetach stomatologicznych odpowiednie mycie i dezynfekcja rąk to podstawa.

Mycie rąk może okazać się niewystarczające

Każdy stomatolog dobrze wie, jak ważna jest higiena rąk. To właśnie dzięki niej możliwe jest uchronienie się przed rozwojem zakażeń. Na skórze każdego z nas znajdują się miliony wręcz przeróżnych mikroorganizmów, a wiele z nich jest chorobotwórczymi patogenami, które tylko czekają na przeniknięcie wgłąb naszego organizmu.

Podstawowe mycie rąk wodą i mydłem po przyjściu i opuszczenia miejsca pracy/wizycie w toalecie/jedzeniu/przed przystąpieniem do pracy z wystylizowanymi rzeczami może okazać się niewystarczające. W przypadku chirurgicznego czyszczenia dłoni konieczne jest także sięgnięcie po płyn dezynfekujący do rąk na bazie alkoholu.

Na czym polega technika higieny rak przy użyciu wyłącznie mydła i wody?

Nie za każdym razem trzeba sięgać po płyny dezynfekujące do rąk. Najczęściej wykonywaną metodą mycia rak jest technika Ayliffe’a. Pierwszym krokiem jest zmoczenie rak woda, potem nabranie wystarczającej ilości mydła do pokrycia całej powierzchni dłoni. Kolejnym krokiem jest pocieranie o siebie rozprostowanych dłoni. Prawą dłoń należy położyć na grzebiecie lewej, przeplatając palce, po czym zmienia się dłonie i powtarza czynność.

Następnym etapem jest złożenie razem dłoni, przeplatając palce. Grzbiety palców dłoni należy schować w drugiej dłoni, splatając razem palce. Podczas mycia należy pocierać obrotowo lewy kciuk zaciśnięty w prawej dłoni, po czym zmienia się dłonie i robi to samo. Pocierać trzeba też obrotowo lewą dłoń do tyłu i do przodu z zaciśniętymi palcami. Na koniec dłonie się opłukuje wodą i wyciera do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Chirurgiczne czyszczenie dłoni

Podstawowe czyszczenie dłoni odbywa się przy pomocy mydła i wody, ale to chirurgiczne wymaga już zastosowania płynu dezynfekującego do rąk. Tego typu preparaty zawierają w sobie alkohol, który ma działanie dezynfekujące. Po przeprowadzeniu dezynfekcji, nie należy wycierać już rąk papierowym ręcznikiem. Od razu przystępuje się do nałożenia rękawic ochronnych, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed mikroorganizmami. Dezynfekcja rąk jest bardzo ważna, gdyż zapewnia ona bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i personelowi. Wymagane jest wykonanie jej zarówno przed badaniem, jak i przed przystąpieniem do leczenia.

Płyn dezynfekujący do rąk znajdziesz w ofercie E-hihiena24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here