Zamontowanie okien powinno być wykonane przez osoby z doświadczeniem, ponieważ błędy popełnione podczas wykonania tej czynności będą powodowały poważne konsekwencje, które w rezultacie sprawią, że zakup okien pasywnych był niepotrzebnym wydatkiem, ponieważ ciepło będzie uciekać z nieszczelności występujących wokół nich.
Czym są okna pasywne?
Okna pasywne są konstrukcją składającą się z wielokomorowej ramy i zespolonej dwu- lub trzywarstwowej szyby przymocowanej do ramy na specjalistyczny klej. Przestrzenie międzyszybowe w oknach pasywnych wypełnione są gazami szlachetnymi – argonem, kryptonem lub ksenonem.
Posiadają wysoki wskaźnik przepuszczalności promieni słonecznych przy bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej, które wynosi U = 0,8 lub mniej. Oprócz tego szyby pokryte są niskoemisyjną powłoką poprawiającą ich właściwości.
Jak montować okna pasywne?
Nawet najwyższej jakości okna pasywne nie spełnią swojej roli jeśli nie będą poprawnie zamontowane. Tak naprawdę powinno to być ujęte już na etapie projektowania domu, ale często jest to kwestia pomijana.
Okna powinny być dobrze wypoziomowane, a szczeliny między nimi a ścianą na tyle małe, aby nie stanowiły szkodliwych mostków termicznych. Okna mogą być montowane na specjalne kołki montażowe, po czym przestrzeń między ramą a ścianą wypełniana jest „ciepłą pianką”. Następnie od wewnątrz powinna zostać przyklejona taśm nie przepuszczająca wilgoci, a od zewnątrz taśma paroprzepuszczalna, dzięki czemu gromadząca się w połączeniach wilgoć będzie miała jak ulotnić się z wnętrza konstrukcji.
Błędy przy montażu okien pasywnych
Pierwszym popełniany błędem jest użycie złej pianki do montażu okien – musi być ona dostosowana do temperatury występującej na zewnątrz. Drugim błędem jest zbyt niedokładnej uszczelnienie łączeń, przez co powstają niepotrzebne mostki termiczne.
Kolejnym błędem jest brak taśm przeciwwilgociowych od wewnątrz i paroprzepuszczalnych od zewnątrz, przez co łączenia między ramą a ścianą mogą ulec zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu. W skrajnym przypadku będzie wymagana wymiana uszczelniania, co w niektórych przypadkach będzie oznaczało dosyć kłopotliwy, ale wymagany demontaż zagrzybiałego okna.
Jednym z innych błędów popełnianych przy montażu jest zbyt mała ilość kotew – bez względu na to, czy jest to podyktowane niewiedzą, czy trudną w zrozumieniu w tym miejscu oszczędnością jest to pomysł zmniejszający wytrzymałość konstrukcji nośnej okna.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm