Małe łazienki to utrapienie większości osób, które decydują się na kupno niewielkiego mieszkania. O ile jeszcze wybierając projekt domu możemy mieć wpływ na to, jak duża będzie łazienka, o tyle kupując mieszkanie od dewelopera często stajemy przed trudną rzeczywistością… 6 czy 7 metrów kwadratowych to już często “salon kąpielowy”, w którym zmieści się wanna i pralka, ale 3 metry? Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na tak małej powierzchni?

Niemożliwe?
Niektórzy pewnie popukają się w czoło, no bo 3 metry kwadratowe, to taki magazynek na mopa i odkurzacz. Tymczasem wprawny projektant wnętrz potrafi nawet na tak ograniczonej przestrzeni umieścić kabinę prysznicową, wygodną miskę sedesową, umywalkę, pralkę i kilka schowków oraz szafek na chemię i kosmetyki. Wystarczy, że uważnie dobierze każdy element i opracuje plan ich umiejscowienia. Na pomoc przychodzą też producenci urządzeń łazienkowych, którzy produkują coraz mniejsze, ale równie wygodne umywalki, kabiny prysznicowe czy sedesy.

Kupuj z głową
W przypadku małej łazienki musimy więc ograniczyć też wielkość sprzętów. Kabiny prysznicowe mają już nawet ścianki o szerokości 70 cm. Jednak możemy z powodzeniem wybrać większą kabinę, ale półokrągłą. Wtedy brodzik o promieniu 80 czy 90 cm zajmie znacznie mniej miejsca, a jednak zyskamy więcej swobody podczas wchodzenia pod prysznic. Wybierając miskę sedesową zwróćmy uwagę na kompakty. Zajmują one mniej miejsca, niż podwieszane z zestawem podtynkowym, albo montujmy je po skosie, w rogu ubikacji. Umywalka lepsza będzie montowana na blacie szafki łazienkowej – zyskamy miejsce na kosmetyki oraz dodatkowy blat na wszelkie podręczne akcesoria. Pralkę do małej łazienki wybierajmy pod kątem rozmiaru – zmieści się głęboka na 45 cm, albo ładowana od góry.
Gdy nie mamy pomysłu na małą i nieustawną łazienkę, warto poprosić o radę projektanta wnętrz. Dla nich urządzanie niewielkich pomieszczeń to chleb powszedni, także gdy chodzi o mikro łazienki.

http://sdcenter.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here