Kolka żółciowa jest to inaczej kolka wątrobowa. Objawia się ona nagłym i bardzo silnym bólem brzucha, który trwa nawet kilka godzin. Tego rodzaju dolegliwości pojawia się zazwyczaj, przy zbyt tłustym lub obfitym posiłku. Co więcej stan ten jest bardzo nieprzyjemny, a sam ból może promieniować aż do pleców. Dodatkowo mogą pojawić się objawy takie jak wzdęcia, zgaga, a nawet wymioty. Kolka żółciowa w sama w sobie nie jest chorobą, ale może wskazywać na inny poważniejsze schorzenia. Czym dokładnie jest kolka nerkowej? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak ją leczyć? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kolka-zolciowa-przyczyny-objawy-sposoby-leczenia/
Kolka nerkowa – czym dokładnie jest?
Kolka żółciowa jest to powszechna prezentacja kamienia w przewodzie torbielowatym lub wspólnym przewodzie żółciowym drzewa żółciowego. Powstaje ona w woreczku żółciowym i może składać się z cholesterolu lub bilirubiny. Kamienie, które mogą pojawić się w woreczku żółciowym na początku mogą nie dawać żadnych sygnałów. W ten sposób mogą przedostać się do przewodu torbielowatego lub przewodu żółciowego wspólnego, gdzie mogą utknąć i spowodować ból podczas kurczenia się pęcherzyka żółciowego. Ból ten zazwyczaj pojawia się po spożyciu ciężkich i tłustych posiłków, kiedy woreczek żółciowy kurczy się, uwalniając żółci do dwunastnicy w celu wspomagania trawienia przez emulgowanie tłuszczów. Kamienie pojawiające się w pęcherzyku żółciowym bez żadnych wcześniejszych objawów określane są jako bezobjawowa kamica żółciowa. Zazwyczaj nie wymaga ona leczenia chirurgicznego, ani farmakologicznego. Jeżeli jednak wystąpią objawy, u pacjenta może zostać zdiagnozowana objawowa kamica żółciowa i będzie ona wówczas wymagała oceny chirurgicznej.
Jakie są przyczyny powstania kolki nerkowej?
Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi kolki żółciowej są:
- nadwaga,
- otyłość,
- wzmożony wysiłek fizyczny,
- nadmierny stres,
- cukrzyca,
- resekcja żołądka lub jelit,
- podeszły wiek,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej (doustnej),
- ciąża,
- hipercholesterolemia.
Jakie są objawy kolki żółciowej?
Do objawów kolki nerkowej należy zaliczyć dolegliwości bólowe, które wynikają z nacisku kamienia na ściany przewodu żółciowego oraz naporu żółci, która kumuluje się w pęcherzyku żółciowym. Takie dolegliwości bólowe zlokalizowane są z nadbrzuszu oraz pojawiają się po spożyciu posiłku lub podczas silnego wysiłku fizycznego. Taki ból stopniowo narasta i może utrzymywać się nawet od 30 minut do kilku godzin. Dodatkowo może towarzyszyć mu gorączka oraz nudności i wymioty.
W jaki sposób leczyć kolkę żółciową?
Leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Zaraz po wystąpieniu pojedynczego ataku kolki konieczne jest jej usunięcie pęcherzyka żółciowego oraz zalegających w nich kamieni i żółci. Obecnie preferowana opcją jest wykonanie cholecystektomi laparoskopowej. Jest to powiem zabieg mało inwazyjny.
Zobacz też: http://www.lafoto.pl/czym-jest-kolka-nerkowa/