Kiedy zgłosić się do urologa?

Nawracające zapalenie pęcherza, bóle w okolicach nerek czy kłopoty z oddawaniem moczu to problemy, które dotyczą wiele osób. Mogą świadczyć o postępujące chorobie układu moczowego i powinny skłonić do wizyty u urologa. Czym jeszcze zajmuje się urologia? Kiedy skontaktować się ze specjalistą tej gałęzi medycyny?

Czym zajmuje się urologia?

Urologia to gałąź medycyny, która specjalizuje się w układzie moczowym. Urologowie diagnozują i leczą takie choroby jak infekcje układu moczowego, choroby narządów układu moczowego, np. nerek czy pęcherza i inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego układu. Urologia często zahacza o inne gałęzie medycyny. Zadaniem urologia jest między innymi wykrywanie i leczenie nowotworów, takich narządów jak jądra, prostata, pęcherz czy nerki. W przypadku mężczyzn urologia specjalizuje się również w zaburzeniach płodności oraz wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowaniu męskiego układu rozrodczego: przerost stercza, problemy z erekcją, choroby zewnętrznych narządów płciowych, np. stulejka.

Niepokojące objawy – kiedy pora na wizytę u urologa

Jakie objawy dotyczące układu moczowego lub płciowego powinny zaniepokoić i zachęcić do wizyty w gabinecie urologa?
W przypadku układu moczowego to między innymi:
– problemy z oddawaniem moczu: ból, pieczenie, krwiomocz, skąpomocz, zwiększone oddawanie moczu, popuszczanie,
– nawracające infekcje pęcherza lub układu moczowego,
– stany zapalne narządów płciowych,
– bóle w okolicach nerek.
Mężczyźni powinni umówić wizytę u urologa w przypadku dolegliwości od strony układu płciowego. Jeśli pojawia się ból w okolicach intymnych, problemy z erekcją albo pacjent podejrzewa u siebie niepłodność, najwyższy czas na konsultację ze specjalistą.

Jak umówić się na wizytę w gabinecie urologicznym?

Żeby umówić się na wizytę u urologa w publicznej przychodni, niezbędne będzie skierowanie lekarza rodzinnego. W prywatnych przychodniach pacjent może skierować się prosto do specjalisty z dziedziny urologii.W czasie wizyty lekarz najpierw zapyta o jej powód i przeprowadzi krótki wywiad. Następnie przeprowadzi niezbędne badania, by ustalić przyczynę dolegliwości. Jeśli pacjent zaobserwował problemy z oddawaniem moczu, ułatwi lekarzowi postawienie szybkiej diagnozy, jeśli będzie notował częstotliwość oddawanego moczu – warto wiec zgłosić się do lekarza z dzienniczkiem i wcześniejszymi badaniami dotyczącymi układu moczowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here