przeziębienie w czasie ciąży

Kaszel w ciąży jest również uciążliwy, w nocy nie pozwoli spać. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po aspirynę czy jedno z tych dobrych lekarstw „trzy w określonym”. I nie teraz, jeśli jesteś w ciąży. Jak to możesz efektywnie leczyć kaszel i przeziębienie w ciąży? Dla wielu kobiet w ciąży najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia jest kaszel. Z katarem i temperaturą jakoś sobie radzą (katar – wraz z powiedzeniem, leczony albo nie – i tak jest tydzień, oraz temperaturę można zbić ostatecznie paracetamolem, jaki w rozsądnych dawkach nie jest groźny dla dziecka).

Do czego jest kaszel?

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i jest oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów bądź z nadmiernej liczby śluzu.
Kaszel suchy jest istotny dla pierwszej fazy przeziębienia (podrażnia ci gardło), następnie jednak, wraz z składaniem się wydzieliny, jest się mokry (odkrztuszasz tzw. flegmę). Kaszel świszczący, często w postaci kilkunastosekundowych napadów, pojawia się zwykle w stanie zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel jest twardy a nie asystuje mu gorączka ani złe usposobienie, iż zatem być symptom nadwrażliwości.

naturalne sposoby na przeziębienie w czasie ciąży

W ciąży czytaj uważnie ulotki środków

Pierwszy trymestr ciąży, zwłaszcza okres pomiędzy 4. a 9. tygodniem, to czas tzw. organogenezy – wówczas okazują się wszystkie organy i narządy dziecka. A w tym czasie szczególnie nie można ciż wykorzystywać pewnych środków na przeziębienie, bo mogą one zaburzyć odpowiedni wzrost twojego dziecka. Doświadczenia specjalistów i firm farmaceutycznych pozwoliły wyłonić pewne sposoby na przeziębienie absolutnie zakazane dla przyszłych mam. Jest jednak mnóstwo środków, których wyniki niewłaściwe nie zostały do końca poznane (nie wolno testować środków na pacjentkach w ciąży na kaszel, to nie można zobaczyć, jak oddziałują one na rozwój płodu). To wtedy na wielu lekarstwach odnajdziesz informację: „Brak dowodów na niekorzystne wpływanie na płód, i nie sugeruje się stosowania w okresie ciąży i karmienia”. Pośród takich niezalecanych preparatów są, niestety, modne środki dostępne w aptece bez recepty, jakie dotychczas stosowałaś np. w przypadku lekkich chorób, katary, grypy. Natomiast kaszel nie jest chorobą, oraz tylko jej objawem, także zwykle sięgałaś po środki, żeby się go pozbyć. Teraz jednak wcale nie możesz ich stosować bez pomocy lekarskiej!

Sposoby na przeziębienie zakazane dla osób w ciąży!

1. Aspiryna, zatem kwas acetylosalicylowy, jest najbardziej niebezpieczny w III trymestrze, powoduje bowiem przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka (przewód Botalla); bo rozrzedza krew, może doprowadzić do głębokiego krwawienia w czasie porodu.
2. Ibuprofen hamuje czynność porodową, może wywołać reakcje uczuleniowe; szczególnie groźny jest w III trymestrze, bo powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.
3. Środki typu Gripex, Tabcin i pastylki do ssania typu Cholinex, Strepsils – pewne zawierają ibuprofen i różne elementy szkodliwe dla płodu.
4. Pastylki z tymiankiem i podbiałem – natomiast to duży roślinny środek wykrztuśny, iż być zabójczy dla płodu; za duże liczby zawartego w nim tymolu powodują mdłości i wielkie zatrucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here