To najbardziej wysunięta na wschód część Tenczynka, której w czasie wycieczki po Garbie Tenczyńskim z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Rzeczki mogą się pochwalić ciekawymi zabytkami oraz pięknym otoczeniem. Jakimi atrakcjami może nas tu oczarować Jura?
Dumą Rzeczek jest położenie na terenie Lasu Zwierzyniec – kompleksu leśnego, który w czasach Potockich wykorzystywany był jako miejsce organizacji polowań. Dziś turystów przyciągają tu ciekawe atrakcje oraz gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych. A na co warto zwrócić uwagę w samych Rzeczkach?
Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem, jakim może się pochwalić ta część Tenczynka, jest Brama Zwierzyniecka. Neogotycka budowla z drugiej połowy XIX wieku jest jedyną pamiątką po ogrodzeniu, jakie dawniej otaczało Las Zwierzyniec. Drugim zabytkiem, z którym można się spotkać w Rzeczkach, jest Willa „Eliza”. To niepozorny budynek z końca XIX wieku, który – z powodu braku odpowiedniej opieki – powoli popada w ruinę. Willa ta jest interesującym zabytkiem głównie ze względu na jej właściciela. Wiadomo, że dawniej należała ona do lekarza i profesora UJ Stanisława Pareńskiego oraz jego żony – Elizy. Ponieważ właściciele willi byli ważnymi i szanowanymi obywatelami miasta Krakowa, w ich rezydencji często gościły znane osobistości. Wiadomo, że w Rzeczkach gościł Tadeusz Boy-Żeleński, bywał tu również Stanisław Wyspiański.

http://www.beautifulnight.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here