Powodów, dla których chcemy stworzyć drzewo genealogiczne, może być naprawdę mnóstwo. Możesz przykładowo interesować się historią swojej rodziny, czuć jakąś szczególną, pokoleniową więź, jaka łączy cię ze wszystkimi członkami rodziny, możesz równie dobrze w ten sposób chcieć upamiętnić wszystkich członków swojej rodziny. Poszukiwanie przodków oraz doszukiwanie się prawdziwych swoich korzeni dla coraz większej ilości ludzi staje się bardzo ważnym zajęciem, można wręcz powiedzieć, że pasją. Bez względu na to, dlaczego chcesz wykonać takie drzewo genealogiczne, podpowiadamy, jak to zrobić, żeby było dobrze.

Jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny?

Proste czy złożone?

Jeśli masz sporo czasu na wykonanie obranego przez siebie zadania i jeżeli nie wymaga ono dodatkowych elementów na przykład ozdobnych, możesz zdecydować się na wykonanie prostego drzewa, polegającego na wpisaniu w poszczególnych, odpowiednich miejscach jedynie danych personalnych. Jeśli taka kompozycja wydaje ci się zbyt uboga i jeśli posiadasz odpowiednie materiały, swoją pracę możesz wzbogacić  o wklejone zdjęcia członków rodziny, odnalezione na przykład w dokumentach czy na starych fotografiach, zakopanych gdzieś na strychu czy w piwnicy. Im ciekawsze pod względem graficznym wykonanie, tym więcej radości sprawi ci oglądanie go i chwalenie się nim przed innymi.

Od czego rozpocząć pracę?

Każde drzewo genealogiczne zaczynamy od zaznaczenia na nim siebie samego. To właśnie nasza postać musi znaleźć się na samym dole, u podstawy całego drzewa, obok nas powinno pojawić się nasze rodzeństwo, powyżej – rodzice, jeszcze wyżej dziadkowie i tak dalej. Warto również pamiętać, że poszczególne relacje rodzinne określone są umownymi znakami. I tak małżeństwa oznaczane są przez znak równości, rozwody przez jego przekreślenie, urodzenie przez gwiazdkę, natomiast śmierć przez krzyżyk. Obok każdego imienia nazwiska bardzo ważnymi informacjami są daty urodzenia oraz daty śmieci oraz informacje o wszystkich partnerach oraz dzieciach pochodzących z ich związków.. Jeśli chcemy określić, że dana osoba jest dzieckiem tej i tamtej osoby, wyprowadzamy od jednej i drugiej postaci strzałki w dół, informujące właśnie o tym fakcie. Jeśli chcemy zachować porządek w zapiskach, powinniśmy zachować również chronologię urodzeń i od prawej strony przedstawiać najstarszych potomków danej rodziny. Relacja między rodzeństwem określana jest symbolicznie za pomocą pojedynczej linii prowadzącej od jednej do drugiej osoby.

Atrakcyjna forma graficzna

Jeśli chcesz zadbać szczególnie o wygląd swojego drzewa genealogicznego, możesz przedstawić je w firmie faktycznego drzewa i na każdej narysowanej gałęzi możesz przedstawić poszczególnego członka rodziny. Aby jeszcze uatrakcyjnić formę, poza obowiązkowymi datami możesz umieścić na drzewie ciekawostki dotyczące tych osób. Mogą to być informacje związane z wykonywanym zawodem, ciekawymi i niecodziennymi zainteresowaniami czy wyznaniami lub wszystko inne, co tylko przyjdzie nam na myśl w związku z nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here