Każdy przyzna, że brzydki zapach z butów to jeden z najbardziej krępujących problemów, jakie mamy. Często w takich sytuacjach niemal stajemy na głowie, żeby uniknąć konieczności zdejmowania butów w sklepie, w gościach u znajomych czy nawet u lekarza. Chociaż jest to mocno wstydliwa dolegliwość, jeżeli nic z nią nie zrobimy, ów nieprzyjemny zapach będzie się wciąż nasilał, a każde nasze nowe buty będą zwyczajnie śmierdzieć. W butach może znaleźć się odpowiednie środowisko dla bakterii oraz grzybów, dla których ciepłej i lekko wilgotne środowisko jest doskonałym miejscem na szybki rozwój. Przekonajmy się, czy istnieje jakiś skuteczny sposób na pozbycie się tego problemu.

Jak usunąć brzydki zapach z butów?

Pozbądź się powodu problemu

Przyczyną nieświeżego zapachu z butów są głównie bakterii i albo grzybów, więc ich pozbycie się powinno być zdecydowanym priorytetem. Jeśli chcesz unikać sytuacji, w których bakterie zwyczajnie namnażają się w butach, wybieraj jedynie te z dobrą wentylacją. Powinnaś zrezygnować z ciężkim oraz grubych butów oraz unikać  noszenia nieodpowiednich butów do warunków pogodowych – im cieplejsza pora roku, tym  lepszą wentylację powinnaś zapewnić swoim stopom. Pamiętaj też o noszeniu jedynie bawełnianych skarpetek, ponieważ te wykonane ze sztucznych materiałów potęgują przykry zapach, pochłaniając pot.

Zadbaj o swoje buty

Aby niwelować przykry zapach z butów, po każdym ich zdjęciu z nóg powinnaś umieszczać je w ciepłym oraz suchym miejscu, ponieważ takie środowisko zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Pamiętaj o tym szczególnie podczas jesiennych słot oraz wiosennych pluch. Najlepiej jest posiadać kilka par butów i chodzić w nich na zmianę – te używane powinny zostać odstawione na przynajmniej dobę, bez używania ich w tym czasie.

Naturalne sposoby

Jak się okazuje,  soda oczyszczona doskonale radzi sobie z niwelowaniem nieprzyjemnego zapachu, dlatego codziennie, kiedy tylko zdejmiesz buty z nóg i zanim odłożysz je na dobę w suche i ciepłe miejsce, nasyp do nich nieco sody. Możesz ją równie dobrze pozostawić  butach na kilka godzin. Przykry zapach powinien zostać przez nią wchłonięty. Pamiętaj jednak, żeby zakładać skarpetki przed włożeniem butów.

Buty możesz również… schłodzić

Innym sprytnym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu jest zamknięcie butów w plastikowych woreczkach i umieszczenie ich w zamrażarce. Trzeba jednak pamiętać, żeby woreczek był szczelnie zamknięty. Najlepiej, aby potraktowane w ten sposób buty siedziały w zimnym miejscu przez co najmniej dwie godziny.

Sprawdź ofertę drogerii

W różnych sklepach z kosmetykami, a czasem również nawet w supermarketach można znaleźć różnego rodzaju spraye, mające zapewnić świeżość oraz pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Część z nich jest produkowana na bazie również talku. Jeszcze innym sposobem będzie wkrapianie olejku z mięty pieprzowej, kosztuje on jednak znacznie więcej, a jego działanie jest identyczne z działaniem o wiele tańszej sody kuchennej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here