Wszyscy kochamy złotą biżuterię oraz wyroby wykonywane właśnie z tego szlachetnego kruszcu – aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na reklamy biżuterii czy na nasze własne zasoby, gromadzone latami w domu. Aby jednak nie okazało się, że nasze ukochane złoto, zakupione w takim a takim sklepie nie jest jednak fałszywym złotem, konieczne jest jego sprawdzenie. Prawdziwe złoto posiada minimum dziesięć karatów, a więc wszystko, co zawiera ich poniżej tej liczby, jest uznawane za fałszywe złoto. W Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że więcej, niż 50%  wszystkich sklepów jubilerskich sprzedaje fałszywe złoto, wprowadzając klientów w oczywisty błąd. Ryzyko wzrasta, jeśli decydujemy się na zakup złotej biżuterii nie u renomowanego jubilera, a na przykład na wakacyjnych bazarach. Znamy jednak kilka sposobów, aby nie dać się nabrać na podróbki.

Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe?

Najpierw kolor

Na samym początku wystarczy biżuterii dobrze się przyjrzeć, ponieważ pozłacana biżuteria może się z wierzchu po jakimś czasie zwyczajnie ścierać. Jeśli na powierzchni pierścionka czy innego elementu biżuterii zauważymy przebarwienia, zapewne będzie to oznaczało, że towar jest lewy i nie warto się nim interesować.

Weź ze sobą niewielki magnes

Także magnes jest w stanie podpowiedzieć ci, z czym masz do czynienia. Metale szlachetne, takie jak srebro czy złoto, nie reagują na przykładanie do nich magnesu, ponieważ nie wykazują podobnych właściwości. Reguła jest więc jasna i prosta – jeśli magnes chociaż delikatnie przyciągnie do siebie biżuterię, będzie to oznaczało podrobiony produkt, niewart zainteresowania. Trzeba jednak uważać, gdyż niektóre podróbki wykonywane są z niemagnetycznych materiałów, utrudniających ich zweryfikowanie.

Jaką gęstość ma biżuteria?

Na jakość wyrobu oraz jego identyfikację ma wpływ gęstość surowca, z jakiego został wykonany. Złoto ma gęstość w przybliżeniu wynoszącą 19,3 g/ml – jest więc znacznie pokaźniejsza, niż w przypadku większości innych metali. Porównywalną gęstość będzie mięć z kolei platyna, osm, neptun u iryd, u nich spotkamy nawet 20 jednostek.

Najprostsze na świecie metody

Nawet wydające się pozornie prymitywne metody sprawdzania jakości produktu mogą być skuteczne, a przez to chętnie wykorzystywane przez każdego, komu nagle ukazała się niebywała okazja do zakupu pięknej, niedrogiej biżuterii. Jeśli posiadamy przy sobie podobny przedmiot, na przykład pierścionek, o którym wiemy, że jest wykonany w całości ze złota, możemy porównać ich ciężar. Zdecydowanie lżejszy wyrób będzie świadczył o fałszerstwie i próbie oszustwa.

Do jeszcze innej próby sprawdzenia wiarygodności złota potrzebna będzie niewielka miska z wodą. Jeszcze lepiej, jeśli uda nam się znaleźć cylinder z podziałką, ponieważ w grę wchodzą bardziej fizyczne metody pomiaru. Najpierw zważ biżuterię i jej wagę zapisz w gramach. Następnie po włożeniu jej do wody otrzymamy informację o jej gęstości. Czynność powtarzamy w przypadku jednego i drugiego przedmiotu, następnie odejmujemy obie objętości i zapisujemy ją w ml. Gęstość wyliczymy, jeśli podzielimy masę przez objętość. Jeśli otrzymany wynik waha się w granicach 19 g/ml, wyrób prawdopodobnie jest prawdziwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here