Pamięć dziecka rozwija się już w życiu płodowym, a pełną dojrzałość osiąga około 15 roku życia. Wpływa ona na łatwość uczenia się, kojarzenia faktów i sukcesów nie tylko szkolnych. Nauka powinna być przyjemnością, szczególnie dla przedszkolaka. Niezbędne jest, więc nieustanne ćwiczenie pamięci dziecka i wsparcie emocjonalne ze strony rodziców oraz nauczycieli. Warto zadbać o nią już od najmłodszych lat. Poznaj sposoby na ćwiczenie zmysłu obserwacji, umiejętności kojarzenia i zapamiętywania u swojego dziecka.

Muzyka dobra na wszystko

Muzyka znacząco wpływa na rozwój dziecka, nawet gdy znajduje się ono jeszcze w brzuchu mamy. Niestety często zapominamy, że słuchanie muzyki przez małe dzieci to świetne ćwiczenie pamięci słuchowej, która polega na lepszym zapamiętywaniu słów wypowiadanych na głos, niż tych powtarzanych w myślach. W przypadku kilkulatków to bardzo ważna umiejętność, którą warto ćwiczyć już od pierwszych lat życia.

Badania dowodzą że dzieci uczące się muzyki, w porównaniu do dzieci z grupy kontrolnej, mają istotnie wyższe osiągnięcia w zadaniach czasowo-przestrzennych. Podobne badania wykazały, że u dzieci w wieku 4-6 lat, które uczestniczyły w zajęciach muzycznych, nastąpiła poprawa w testach mierzących pamięć. Dodatkowo dowiedziono, że muzyka Mozarta i barokowa pomaga w procesie przyspieszonego uczenia się. Jak widać warto spędzać czas rodzinny przy muzyce, nawet takiej którą lubicie najbardziej.

Rodzinna zabawa w planszówki

Kolejnym sposobem na kształtowanie tzw. pamięci logicznej, która rozwija się pod koniec okresu przedszkolnego są gry planszowe. Dla starszych dzieci polecane są gry, które wymagają planowania i przewidywania ruchu przeciwnika. Idealne gry to kultowe warcaby, szachy czy młynek. Z młodszą pociechą możecie zagrać w znikające przedmioty. Na czym polegać będzie ta zabawa? Ustaw w rzędzie kilka zabawek, poproś dziecko, aby zapamiętało ich kolejność, a następnie poproś by zamknęło oczy. Schowaj jedną. Twoja pociecha ma za zadanie zgadnąć, której z nich brakuje.

Zagraj z dzieckiem z memory

Jak sama nazwa wskazuje, gra w memory ćwiczy pamięć i zapamiętywanie. W łączenie par można zagrać już z dwulatkiem, dla którego polecane są zestawy prostych obrazków 12-16 par z obrazkami zwierząt, roślin lub kolorów. Po kilku rundach gry w memory 4-6 latki stają się prawdziwymi mistrzami tej gry. Gry planszowe, logiczne i pamięciowe dostępne są w szerokiej ofercie Księgarni Internetowej PWN, odpowiednio dostosowane poziomem trudności do wieku dziecka.

Jak najwięcej ruchu!

Zadbaj, aby Twojemu dziecku nie brakowało zajęć na świeżym powietrzu. Sport i aktywność fizyczna jest bardzo ważna nie tylko dla zdrowia, ale i dla pracy jego mózgu. Pływanie, jazda na rowerze, jazda konna czy nordic walking to zajęcia, które wymuszają naprzemienny ruch kończyn, który wpływa na pracę mózgu.

Rozwijaj w dziecku umiejętność kojarzenia

Umiejętność sprawnego kojarzenia warto pielęgnować z dzieckiem już od przedszkolaka. Każda informacja w pamięci powiązana jest z inną, dlatego np. drzewo kojarzy nam się z liśćmi, zielonym kolorem czy lasem. Ćwiczeniom tego typu służyć mogą zagadki, polegające na łączeniu przedmiotów w pary czy poszukiwań w zbiorze jednego, który nie pasuje do reszty.

Zadbaj o sen swojego dziecka

Sen jest bardzo ważny w życiu każdego z nas, zwłaszcza młodej osoby, kiedy to w jego trakcie utrwalają się wszystkie nabyte informacje. Zalecane jest, aby 3-latek spał 11 godzin na dobę, z kolei starsze dzieci – 10. Jeśli, więc Twoje dziecko jest senne w ciągu dnia, pozwól mu na drzemkę, tak aby jego mózg mógł wypocząć i miał czas na posegregowanie wiadomości.

Dieta dziecka na lepsze zapamiętywanie i koncentrację

Zadbaj, aby w diecie Twojego dziecka nie zabrakło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B oraz magnezu, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. W jakich produktach spożywczych ich szukać? Orzechy to tzw. owoce pamięci, źródło cennego białka konieczne do produkcji neuroprzekaźników. Lecytyny, która poprawia pamięć, szukaj natomiast w kurzych jajkach. Nie zapomnij również o rybach morskich, które bogate są w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Korzystnie wpływają one na szybsze kojarzenie, zapamiętywanie oraz polepszają koncentrację najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here