Rozwód jest niezwykle trudną sytuacją nie tylko dla samej pary, która decyzję o takim ruchu podejmuje, ale również dla wszystkich, którzy znajdują się w pobliżu, a więc przede wszystkim dla dzieci, które jeśli są małe, mogą nie rozumieć dokładnie całej sytuacji, mogą również odbierać ją zdecydowanie odmiennie, niż powinny. Rozwód dotyczy dwóch osób, które przestały się kochać lub rozumieć i które postanowiły w związku z tym podążać osobnymi drogami. Często jednak dzieci sądzą, że to właśnie one są powodem rozstania i nieszczęścia rodziców. Można jednak temu zaradzić. Podpowiadamy, co zrobić, aby dziecko nie sądziło, że jest powodem rozpadu małżeństwa.

Jak pomóc dziecku po rozwodzie?

Mierz siły na zamiary

Niekoniecznie zawsze samodzielnie musisz radzić sobie ze wszystkimi problemami, jakie was spotykają. Jeśli sytuacja cię przerasta i nie jesteś w stanie samodzielnie dać sobie rady, szukaj pomocy u specjalistów i pamiętaj, że nie jest to żadną ujmą na honorze. Skorzystanie z doradcy zawodowego może mieć również inne plusy – ma on do czynienia z takimi sytuacjami na tyle często, że zna po prostu sprytne sztuczki i techniki, pomagające dzieciom pozbyć się negatywnych emocji oraz uczuć. Dzieci dostają też odpowiedzi na pytania, na które rodzice nie są w stanie ich dać.

Żyj, jak do tej pory

Niedobre jest przerywanie waszych codziennych rytuałów. Zarówno nam, jak i dziecku pomoże, jeśli pomimo rozwodu wciąż będziemy kontynuować nasze tradycje rodzinne. Dzięki temu dziecko poczuje się swobodniej, a ty będziesz lepiej skoncentrowana na teraźniejszości – korzyści będą więc obopólne. Takie podtrzymywanie codziennych, nauczonych czynności pozwoli nie zawalić się domowemu życiu – obok oczywiście emocjonalnego i uczuciowego.

Nie mów źle o człowieku, z którym się rozstałaś

Każdy związek kończy się z jakiegoś innego powodu  i nie zawsze jest to zwyczajne wygaśnięcie uczuć do drugiej osoby, zdarzają się przecież zdrady, oszustwa i inne rzeczy, które sprawiają, że nasza opinia o danej osobie jest taka, a nie inna. Bez względu na to jednak nigdy nie powinno się w obecności dzieci mówić źle o drugim rodzicu – w końcu również jest rodzicem i jako taki może być dla dziecka najlepszy na świecie. Upust swoich negatywnych emocji najlepiej robić przed przyjaciółką, ale również tak, aby dziecko tego nie słyszało. Dzieci bardzo szybko podchwytują negatywne wypowiedzi oraz emocje i może to źle wpłynąć na relacje z druga stroną, czego trzeba unikać, bo chociaż się rozwodzicie, dziecko potrzebuje obojga rodziców.

Nie wkładaj dziecku brzemienia na barki

Trudne sytuacje rodzinne często sprawiają, że dzieci dorastają szybciej, niż powinny, wydają się być zdecydowani doroślejsze i inteligentniejsze oraz bardziej rozwinięte emocjonalnie, niż dzieci na przykład z ich jednej klasy. Nie oznacza to jednak, że masz prawo czynić z nich powierników swoich rozwodowych bolączek. Dziecko zawsze powinno mieć możliwość pozostania jedynie dzieckiem. Nie dopuść, aby dziecko kiedykolwiek musiało stawać przed wyborem, którego rodzica bardziej woli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here