Od razu po wejściu w związek małżeński między dwiema osobami powstaje tak zwana wspólność majątkowa. Najlepsze i najkorzystniejsze z finansowego punktu widzenia zachowanie zakłada dojście do porozumienia w kwestii jego podziału jeszcze przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej w sądzie. Takie założenia poczynione jeszcze na wstępie zapewnią szybsze uporanie się z całą sytuacją przez są. Zapobiegnie to również namnażaniu kosztów sądowych, jeśli będzie musiała mieć miejsce następna rozprawa, związana stricte jedynie z podziałem majątku. W chwili prawnego rozstania się małżonków wszystko, co posiadają wspólnie, musi zostać podzielone. O podział majątku można występować już podczas pierwszej rozprawy sądowej i wymiar sprawiedliwości może przychylić się do prośby.

Jak podzielić majątek przy rozwodzie?

Niewiele do podziału

Sąd zezwala na takie podziały najczęściej w chwili, kiedy tego dzielenia nie ma zbyt wiele, na przykład jeśli w grę wchodzi jedynie mieszkanie. Najprościej wtedy złożyć pozew o rozwód z jednoczesnym wnioskiem o podział majątku – taka sprawa będzie odbywała się w sądzie okręgowym. Jeśli podział będzie musiał z jakiś względów nastąpić później (można o niego wnioskować również po rozwodzie), wtedy pozew będzie składany już do sądu rejonowego. Sprawy majątkowe nie mają mocy przedawnienia się, więc nie ma znaczenia, ile czasu upłynie między rozwodem a wniesieniem wniosku o podział. Sprawę podziału majątku można również załatwić poza sądem, w obecności jedynie notariusza. Muszą jednak mieć wcześniej ustalone poglądy na ten temat.

Podstawowe zasady

Małżeństwo jest rodzajem wspólnoty, dlatego podstawowa zasada mówi, że wszystko, do czego doszli wspólnie od pierwszego dnia małżeństwa, będzie podzielone na równą połowę. Pod uwagę w takich przypadkach będą brane zarobki jednej drugiej strony, może to być praca na umowie, ale również własna działalność gospodarcza, osobne zlecenia, umowy o dzieło czy jakiekolwiek inne, ale również rzezy ruchome, a więc sprzęt i wyposażenie mieszkania, samochód, ale również samo mieszkania, działka czy dom. Nie będzie miało żadnego znaczenia, za czyje pieniądze dane przedmioty zostały kupione – są wspólne i podlegają podziałowi. Jedynym, co nie podlega podziałowi, są rzeczy nabyte jeszcze przed ślubem, ale również spadek i wszystko, co zostało za ten spadek zakupione, darowizny skierowane jedynie do jednej osoby.

Wymagane pisma

Jeśli chcesz złożyć wniosek o podział majątku, musisz wypełnić zarówno pozew, jaki wniosek. Muszą one spełniać wymogi formalne, a więc muszą być podane na przykład odpowiednie dane: lewy górny róg to miejsce na dane powódki, a więc na twoje dane oaz dane pozwanego, czyli męża. Konieczne jest podanie również wartości majątku, czyli tak zwana wartość przedmiotu sporu. W prawym górnym rogu z kolei powinny znaleźć się dane konkretnego sądu, do którego dany pozew będzie kierowany. Tutaj również musi znaleźć się data złożenia pisma. W treści musisz podać fakt, o co występujesz oraz jakie masz żądania. Najlepiej jest opisać je szczegółowo w punktach. Możesz również na końcu opisać załączniki, jakie zamieszczasz. Potrzebne będą ci dwie kopie tego dokumentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here