Zatykające się uszy są częstym kłopotem u ludzi w każdym wieku i pojawiają się w naprawdę różnych oraz odmiennych sytuacjach, ponieważ wywoływane są często odmiennymi powodami. Ucho może się nam zatkać ze względu na ciśnienie, dostanie się do cha wody podczas kąpieli czy wyjścia na basen, albo podczas wakacji, może być efektem złapanego przeziębienia czy mocnej alergii, zakażenia wirusowego albo bakteryjnego, chorowania na gardło czy zapalenie migdałków, a także ze względu na przechodzoną odrę, zapalenie zatok, czy w ostateczności –pęknięcie błony bębenkowej. Zdarza się oczywiście, że zatkanie się ucha może wymagać ingerencji lekarza, w większości przypadków jednak wystarczające okazują się w pełni domowe sposoby na to.

Jak odetkać ucho?

Wielokrotne przełykanie śliny

Jednym z często powszechnie stosowanych sposobów jest częste przełykanie śliny, które wywołuje automatycznie odtykanie się naszych uszu. Jednym z odpowiedników tej metody, równie często stosowanych, jest przepijanie niewielkich łyczków wody.

Żucie gumy

Jednym z lepiej sprawdzających się sposobów na zatkane ucho jest żucie gumy – bez znaczenia, jakiej. Nie tylko jej częste nagryzanie ma wpływ na odetkanie się ucha – w ten sposób również znacznie częściej przełykamy ślinę, która podczas tego procesu samoczynnie się pojawia.

Zakrapianie uszu

Bardzo skutecznym sposobem, który w krótkim czasie przynosi widoczną ulgę, jest zakrapianie sobie uszu ciepłymi kroplami prawdziwej, dobrej jakości oliwy z oliwek. Ważna jest tutaj właśnie przede wszystkim temperatura zakrapianego płynu, a także sama oliwa – jej tłusta konsystencja oraz właściwości i składniki, które są w niej zawarte.

Skorzystaj z kąpieli podwójnie

Niektórzy uważają, że para wodna jest w stanie w tej kwestii zdziałać prawdziwe cuda, dlatego po zakończonym prysznicu pozostać w nagrzanej i zaparowanej łazience jeszcze przez co najmniej 10 minut, aby mieć pewność, że dotrze głęboko – we wszystkie zakamarki. Ważne jest również, aby brany prysznic miał dosyć wysoką temperaturę.

Nieco bardziej skomplikowana metoda

W przypadku kolejnego sposobna odetkanie się ucha konieczne będzie posiadanie w domowej apteczce wody utlenionej. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak zagotować niewielką ilość wody z kranu, a następnie pozostawić ją do ostygnięcia. Następnym krokiem powinno być zmieszanie jej w równych proporcjach właśnie z wodą utlenioną. Potrzeba będzie również strzykawka albo pipetka, za pomocą której kropelki powinny zostać wkropione do naszego zatkanego ucha. Mieszanina powinna pozostać w uchu na około 20 minut. Jest to świetny sposób, jeśli powodem zatkanego ucha jest zalegająca w przewodach oraz kanalikach woskowina, ponieważ woda utleniona ją rozpuści, a nam da oczywistą ulgę.

Zakrapianie gliceryną

Jeśli chcemy uzyskać natychmiastowy efekt, powinniśmy spróbować zakropić ucho gliceryną, a dokładnie – kilkoma jej kroplami. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować do czyszczenia uszu żadnych ostrych przedmiotów ani powszechnie, niestety stosowanych patyczków kosmetycznych. Jeśli żaden ze sposobów nie przyniósł ulgi, konieczna będzie wizyta u specjalisty laryngologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here