Rozwód jest bardzo trudną sytuacją w zasadzie w każdym aspekcie naszego życia. Nie tylko potrafi nas wewnętrznie rozwalić w drobny mak, sprawić, że solidnie podupadniemy na własnym zdrowiu czy stracimy dobre relacje z rodziną oraz przyjaciółmi oraz że wasze dzieci na tym również bardzo stracą. Nie zawsze również rozwód jest tanią rzeczą – jeśli małżonkowie nie mogą dojść między sobą do porozumienia lub gdy sytuacja między nimi jest napięta i skomplikowana, często nie wystarcza jedna rozprawa. Zaś im więcej rozpraw, tym koszta rozwodu rosną.

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Podstawowe koszta sprawy rozwodowej

Sam fakt założenia sprawy rozwodowej w sądzie będzie kosztował 600 zł – jest to opłata pobierana za wciągnięcie sprawy na wokandę. Konieczne będzie również liczenie się z kolejnymi kosztami, obejmującymi między innymi opinię biegłych oraz psychologów, w tym psychologów dziecięcych, pochodzących z ośrodka rodzinnego. Najwięcej jednak zapłacimy za koszty adwokacie. Tutaj nawet bez rozwodu świetnie się orientujemy, jak wysokie mogą to być koszta. Najmniejsze adwokackie wynagrodzenie będzie wynosiło 360 złotych, w praktyce jednak znalezienie prawnika, który będzie się fatygował ruszeniem sprawy za takie pieniądze jest właściwie niemożliwe. Jeśli sprawa nie jest skomplikowana, koszt zwykle wynosi ponad 1000 zł, jeśli jest bardziej złożona, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Można jednak starać się takie koszta obniżyć na kilka sposobów. Oto one.

Przed rozwodem – porozmawiaj

Jeszcze zanim podejmiecie decyzję o rozwodzie, postaraj się wymóc na partnerze rozmowna temat wszystkich kwestii majątkowych, a także innego bardzo ważnego aspektu – opieki nad dziećmi. Można również w przypadku braku porozumienia skorzystać z pomocy mediatora rozwodowego – jego usługi są znacznie tańsze, a mogą pomóc.

Jeśli dojdziecie do porozumienia

Mediator jest przygotowany nawet na bardzo trudne pertraktacje, istnieje więc naprawdę spora szansa, że się dogadacie. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, spiszcie z mężem ugodę mediacyjną – musi ona koniecznie być zawarta na piśmie. Powinny się na niej znajdować wspólnie omówione i uzgodnione zachowania, a także poszczególne prawa i obowiązki każdego z was. W ten sposób może być również podjęta decyzja o sposobie i częstotliwości kontaktowania się z dziećmi.

Wszystkie pisma znajdziesz w Internecie

Jeśli dobrze poszukasz, możesz znaleźć w internetowych poradnikach wszystkie dostępne i aktualne wzory pism sądowych, za które nie będzie trzeba płacić. Jest to jednak pewien haczyk – ich odpowiednie dopasowanie do konkretnej sprawy może być nieco kłopotliwe.

Podział majątku

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na rozprawach jest podzielenie się majątkiem już na pierwszej rozprawie sądowej, ponieważ pozostawienie jej na kolejny raz będzie wydatkiem rzędu kolejnego tysiąca złotych plus oczywiście kosztów adwokackich. Tutaj mamy do czynienia z kolejnym haczykiem – wynagrodzenie adwokata będzie uzależnione od wartości dzielonego majątku. Warto więc podzielić go w trakcie rozprawy – koszt wynosi jedynie 300 złotych lub za pośrednictwem notariusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here