Zdrowie węzłów chłonnych oraz dbanie o nie zawsze powinno być naszym priorytetem, ponieważ to właśnie one odpowiadają za gromadzenie transportowanych rzez limfę z całego organizmu szkodliwych związków oraz różnego rodzaju odpadów. Węzły chłonne, jako gruczoły będące integralną częścią układu limfatycznego, mają za zadanie odprowadzenie ich do nerek, skąd na stałe są wydalane z organizmu. Jest to pierwszy bastion, jeśli chodzi o choroby i ich skuteczne zwalczanie. Same węzły chłonne przypominają nieco swoim kształtem fasolę, mogą być jednak wielkości zarówno główki od szpilki, jak i przyjmować nawet wielkość oliwki. Występują zarówno pojedynczo, jak i całymi grupami. Najłatwiej wyczuć je palcami, dotykając szyi. Znajdują się właśnie w niej, a także w pachwinach oraz w pachach. Normalnie nie powinniśmy ich ani wyczuwać, ani odczuwać.

Jak leczyć powiększone węzły chłonne?

Dlaczego węzły chłonne są powiększone?

Powiększenie się węzłów chłonnych zawsze świadczy o jakimś niepokojącym stanie zapalnym, jaki się dzieje w naszym organizmie. Ważne jest jednak miejsce, w jakim znajdują się powiększone węzły, gdyż to właśnie od niego będzie w głównej mierze zależało, co nam dolega i co z tym fantem należy dalej robić. Jeśli gruczoły się powiększają, może to oznaczać zarówno uraz, jak i zakażenie czy nawet raka, rozwijającego się w niewielkiej odległości.

Okolice szyi

W przypadku szyi węzły znajdziemy po obydwu jej stronach, a także pod szczęką oraz za uszami. Najczęstszą przyczyną ich powiększenia jest zwykły katar oraz ból gardła, dlatego to właśnie one najczęściej alarmują nas o rozwijającym się stanie zapalnym czy grasujących w gardle bakteriach. Innym powodem ich obrzmienia może być uderzenie w ich pobliżu, a także guz lub różnego rodzaju zakażenia głowy, szyi lub samej jamy ustnej.

Pachwiny

Wszystkie obrzęki węzłów w tych okolicach mogą świadczyć w pierwszej kolejności o urazie w pobliżu ich umiejscowienia, a także infekcji stopy lub jej znacznym urazie oraz nogi, narządów płciowych czy samej pachwiny. Innymi powodami jest rak jąder, czerniak lub chłoniak.

Pachy

Te gruczoły odpowiadają za kontrolowanie stanu zdrowia ramienia oraz dłoni, dlatego ich powiększanie się będzie związane bezpośrednio z urazami oraz z rakiem piersi lub chłoniakiem.

Partie nad obojczykiem

Węzły chłonne znajdują się również nad obojczykiem i ich spuchnięcie będzie oznaczało infekcję, albo raka rozpoczynającego szarżę w okolicach płuc, piersi, brzucha lub szyi.

Jakie są jednak najczęstsze powody powiększania się gruczołów?

Chociaż dużo mówi się o bardzo poważnych stanach, powodujących powiększenie węzłów chłonnych, ich opuchnięcie może być związane bezpośrednio również z innymi, na szczęście mniej poważnymi, przypadłościami, jak choroby wirusowe typu odra, świnka, różyczka czy ospa wietrzna, popularne choroby wywoływane bakteriami, jak angina czy borelioza. Ich powiększenie się jest również efektem ubocznym zaszczepienia się na odrę, świnkę oraz różyczkę. Obrzęki wywołane mogą być także stosowaniem konkretnych leków, na przykład fenytoiny, stosowanej w przypadku drgawek oraz arytmii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here