Ciężkie treningi nie przynoszą efektów. Mimo starań wciąż nie możesz zbudować masy mięśniowej. Jakie mogą być tego przyczyny? Jak sobie z tym poradzić?
Jesz za mało
Treningi stymulują mięśnie, ale ich wzrost następuje dopiero po wysiłku fizycznym, kiedy pozostają w spoczynku. Aby było to możliwe, konieczne jest dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości energii. Zazwyczaj wiąże się to ze spożywaniem większej ilości kalorii niż organizm może wykorzystać w ciągu jednego dnia. Jeśli ograniczamy kalorie i jesteśmy na ujemnym bilansie kalorycznym to, zamiast budować mięśnie, będziemy chudnąć. Treningi w okresie masowym powinny mieć większą objętość niż w okresie redukcyjnym, a w związku z tym organizm potrzebuje więcej energii.
Jesz za mało zdrowej żywności
Załóżmy, że jesz wystarczająco dużo, aby budować mięśnie i mieć energię do regularnych treningów na ciężkich ciężarach. Nie można jednak zapomnieć o tym, jak ważne jest to, co jesz. Niestety, zbudowanie atletycznej sylwetki bazując na pizzy, burgerach i słodyczach nie jest możliwe. Nie oznacza to, że powinny one zostać całkowicie wyeliminowane z planu żywieniowego, ponieważ okres masowy to czas, kiedy pewna część kalorii może pochodzić z tzw. brudnego jedzenia. Niemniej jednak może ono stanowić jedynie ok. 15-25% całej energii dostarczanej organizmowi. Aby budować mięśnie, potrzebujemy kalorii i energii, ale jeżeli dostarczymy je z mocno przetworzonych produktów, nie będziemy dostarczać organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów, które również są bardzo ważne przy budowaniu masy mięśniowej.
Kiedy dieta jest odpowiednia? Niestety ciężko samemu się upewnić, czy spożywane posiłki zapewniają optymalne efekty. Jednym ze sposobów na dostarczanie swojemu organizmowi najlepszych składników jest dieta sportowa od cateringu dietetycznego. Zapraszamy na stronę Dietly do sprawdzenia największej bazy firm cateringowych.
Unikasz węglowodanów
Diety niskowęglowodanowe i dieta ketogeniczna cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. I naprawdę są skuteczne i działają. Trzeba jednak zaznaczyć, że ostały one stworzone głównie w celu poprawy stanu zdrowia oraz utraty wagi. Z tego powodu nie są to optymalne rozwiązania dla budowania masy mięśniowej. Węglowodany to podstawowe źródło energii dla ludzkiego organizmu, dlatego to właśnie nich potrzebujemy, chociażby w posiłkach około treningowych. Dodają nam siły oraz sprzyjają regeneracji.
Nie dbasz wystarczająco o regenerację
Ćwiczysz bardzo ciężko, regularnie i nawet udaje Ci się progresować ciężarem, ale mimo to nie widzisz efektów w lustrze? Prawdopodobnie jest to wynik niewystarczającej regeneracji. Zastanów się, ile czasu przeznaczasz na sen i inne formy regeneracji? Mięśnie nie rosną podczas treningu. Aktywność fizyczna może za zadanie pobudzić mięśnie do wzrostu poprzez zniszczenie włókien, które po zregenerowaniu będą nieco większe. Możliwe jest to tylko w okresie snu i odpoczynku, dlatego, o ile osoby niezajmujące się sportem mogą spać mniej niż 8 godzin dziennie, tak sportowcom starającym się poprawić swoje wyniki, rekomenduje się ok. 8 godzin snu.