Wielu z nas marzy o własnym towarzyszu na całe życie, ale najczęściej wraz z podjęciem decyzji o zakupie lub przygarnięciu psiaka z fundacji lub ze schroniska pojawia się dylemat, jaki pies będzie dla nas lepszy, a więc jakiego docelowo poszukiwać. Każdy wybór będzie miał zarówno plusy, jak i minusy, dlatego tę kwestię lepiej dokładnie przedyskutować, zanim klamka zapadnie i być może podejmie się decyzję, której będzie się żałowało i którą niezmiernie trudno będzie odkręcić.
Zawsze na początku trzeba sobie uświadomić jedną, bardzo ważną rzecz – wybranie na towarzysza życia mieszańca nie oznacza, że podejmujemy złą decyzję. To nie od jego rasy będą zależały wasze relacje, jakie zbudujecie.
Zdrowie pupila
Zastanawiając się nad wyborem konkretnego psa trzeba brać pod uwagę, że rasowe psy zdecydowanie częściej chorują, niż mieszańce. Jeśli więc kupimy psa z rodowodem musimy mieć pewność, że w razie jego kłopotów ze zdrowiem będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną, która może sporo kosztować. Oczywiście z nierasowymi psami również koniecznie musimy od czasu do czasu pojawiać się u weterynarza, jednak ryzyko zachorowania na typowe choroby psów rasowych jest zdecydowanie mniejsze.
Musisz również wiedzieć, że im rzadsza i mniej popularna rasa, tym częściej hodowcy dopuszczają do siebie spokrewnione ze sobą psy, przez co od szczeniaka mogą u nich występować wady genetyczne, dokładnie tak, jak u ludzi.
Choroby dziedziczne, o których musisz wiedzieć
Psy rasowe również znacznie częściej chorują na przypadłości dziedziczne, na które nikt nie ma wpływu. Na przykład owczarki niemieckie często dziesiątkuje choroba stawu biodrowego, u seterów można zaobserwować problemy z siatkówką oka, jamnikom oraz bassetom zdarza się wypadanie dysku w kręgosłupie, a psy z płaskimi pyskami mogą z czasem mieć problemy zarówno z oddychaniem, jak i wydawaniem na świat potomstwa.
Zanim kupisz, spytaj eksperta
Często jest tak, że chcemy jakąś konkretna rasę psa, ponieważ nam się podoba jego sylwetka, wyraz pyska, wielkość czy umaszczenie. To jednak zdecydowanie za mało, żeby decydować się na zakup psa, który jest poważną i odpowiedzialną decyzją. Najlepiej przed zakupem zapytać o zdanie weterynarza, który przybliży nam nieco postać samej rasy. Dzięki temu nasza wiedza się pogłębi, a decyzja będzie łatwiejsza do podjęcia.
Kupuj jedynie z legalnych źródeł
Zanim zapłacisz za rasowego psa musisz się upewnić, że kupowany przez ciebie zwierzak pochodzi z legalnej hodowli oraz że nie wywodzi się ze związku zbyt blisko spokrewnionych ze sobą zwierząt. Najlepiej, aby właściciel hodowli zagwarantował na piśmie, że szczeniak nie posiada żadnych dziedzicznych defektów, które są charakterystyczne dla danej rasy. Musisz również zawsze upewnić się, że kupowany szczeniak ma wykonane wszystkie aktualne szczepienia, że jest w pełni zdrowy oraz odrobaczony. Jeśli nie jesteś przekonany co do stanu zdrowia jakiegoś psa, nie ignoruj tego, tylko zabierz zwierzaka do weterynarza.