Doskonale wiemy, że malutkie, puchate i słodkie istotki, którymi są chomiki, są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci. Często kupowane są przez nas w sytuacjach, Kidy dziecko marzy o swoim własnym zwierzątku, którym mogłoby się opiekować, a w domu czy mieszkaniu nie odpowiednich warunków do trzymania większych zwierząt, na przykład kota lub psa. Chomiki nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni do życia, ze względu na swoje niewielkie rozmiary wystarczy im mała klatka oraz kilka gadżetów, które sprawią, że czas będzie im upływał na przyjemnej zabawie. Te sympatyczne gryzonie żyją zwykle około dwóch lub trzech lat i ze względu na dość kruche zdrowie trzeba o niego szczególnie dbać. Chomik to również doskonały sprawdzian odpowiedzialności dla naszych dzieci, które biorą na siebie opiekę nad żywą istotą. Co jednak przyda się naszemu przyjacielowi poza klatką? Podpowiadamy!

Co kupić chomikowi?

Wyposażenie podstawowe

Zanim weźmiesz do domu chomika, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do mieszkania. Absolutną koniecznością jest oczywiście wygodna klatka (chomiki nie potrzebują dla siebie sporo miejsca, ale oczywiście im większą przestrzeń im podarujemy, tym szczęśliwsze będą), a także miseczka na pokarm dopasowana wielkością do gabarytów naszego przyjaciela, specjalne poidełko jedynie na czystą wodę – trzeba pamiętać, żeby nie wlewać ta soków, gryzonie mogą przyjmować jedynie czystą wodę do popijania pokarmu. Jako wyściółkę, po której chomik będzie biegał, wybierz specjalne trociny dla gryzoni, które możesz kupić zarówno w sklepach zoologicznych, jak i w zwykłych marketach. Jeśli chcesz, możesz wyściółkę zamienić na specjalny piasek, mający działanie niwelujące przykry zapach. Niezbędny będzie również kołowrotek, który chomiki wprost uwielbiają!

Kulka dla nocnych biegaczy

Chomiki uaktywniają się dopiero wieczorem, ponieważ są zwierzętami nocnymi. Na pewno z przyjemnością skorzystają ze specjalnej kuli do biegania, którą można bez problemu dostać w sklepach zoologicznych. Dostępna jest w wielu ciekawych kolorach, można więc wybrać swój ulubiony lub taki, który będzie pasował do koloru klatki czy ścian. Można go włożyć do takiej kulki wieczorem, kiedy zaczyna swoje codzienne harce.

Spacerowy chomik

Nasz ulubiony zwierzak może również z nami chodzić na spacery dzięki specjalnej smyczy, połączonej z kaftanikiem, dzięki której zwierzak nam nieuciekanie samodzielnie. W sklepach zoologicznych takie artykuły nie powinny być droższe niż około 35 złotych, za to frajda z prowadzenia na spacer własnego zwierzaka – i to jakiego! Jest bezcenna.

Dłuższe wyjazdy z przyjacielem

Naszego chomika możemy zabierać ze sobą również wtedy, kiedy wybieramy się na wakacje lub gdy musimy go w  jakieś konkretne miejsce przetransportować, na przykład do weterynarza. Najlepiej sprawdzi się specjalny kontenerek do jego przewożenia – kompaktowy oraz bezpieczny dla zwierzaka. Najlepiej, aby w środku znalazł się materiał, który już zna, a więc na przykład wiórka pochodzące z jego własnej klatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here