Urlop macierzyński a wypoczynkowy - co wiemy na ten temat

Urlop to najprościej ujmując okres wolny od pracy, przysługujący każdemu zatrudnionemu pracownikowi. Wyróżniamy kilka jego rodzajów m.in. wychowawczy, bezpłatny, czy okolicznościowy. Jak rozróżnić każdy z nich i ile dni wolnego nam przysługuje? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.
Dziś weźmiemy pod lupę najbardziej powszechne, mianowicie macierzyński i wypoczynkowy.
Czym różni się urlop macierzyński a urlop wypoczynkowy?
Pierwszy z nich przysługuje każdej kobiecie, która będąc zatrudniona urodziła dziecko. Jest on pełnopłatny i trwa w zależności od tego, ile dzieci urodziła kobieta, podczas jednego porodu. Wynosi on od 20 do 37 tygodni, w tym czasie kobieta odzyskuje siły po ciąży i porodzie, a także ma czas na opiekę nad dziećmi. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, a minimalny czas jego trwania to 14 tygodni od dnia porodu. Z reszty, kobieta może zrezygnować, pod warunkiem, że urlop i opiekę nad dziećmi przejmie ojciec. W przypadku, kiedy kobieta chce wykorzystać część urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem, jest zobowiązana złożyć wniosek do pracodawcy, z załączonym zaświadczeniem od ginekologa, o planowanym terminie. Po odbyciu urlopu macierzyńskiego pracodawca ma obowiązek, przywrócenia pracownicy na stanowisko, na którym wcześniej pełniła funkcje.
Nie mylmy urlopu macierzyńskiego z wychowawczym, który przysługuje po przepracowaniu przynajmniej sześciu miesięcy i ma na celu opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez niego 6 roku życia. Taki urlop może trwać maksymalnie trzy lata.
Inaczej wygląda sprawa, jeżeli chodzi o urlop wypoczynkowy. Urlop jest udzielany w dni, w które pracownik zgodnie z harmonogramem powinien pełnić swoje obowiązki. Ma on na celu zregenerować siły pracownika, co pozytywnie przyczyni się do jego rozwoju. Należy jednak zrobić to w ten sposób, aby nie zaburzyć normalnego toku pracy, przy tym przychylnie rozpatrując wnioski urlopowe. Pracownikowi przysługuje coroczny, nieprzerwany, płatny urlop. Pracownik podejmujący pierwszą pracę, uzyskuje w tym samym roku kalendarzowym prawo do urlopu, na zasadzie 1/12 wymiaru urlopu, który przysługuje po roku. Warto zaznaczyć, że zarobki jakie otrzymuje pracownik na urlopie, są takie, jakie otrzymywałby będąc w pracy. Jego wymiar różni się, w zależności od stażu pracy. Osobie, która przepracowała mniej niż 10 lat przysługuje prawo do minimum 20 dni. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które przekroczyły próg 10 przepracowanych lat, wówczas należy się jej minimum 26 dni. Jeśli pracownik nie wykorzystał swojego urlopu, a umowa o pracę została z nim rozwiązana, wtedy należy mu się ekwiwalent pieniężny. Będąc na urlopie wypoczynkowym, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi. Jeżeli pracodawca nie będzie chciał udzielić urlopu zgodnie z planem, można wystąpić przeciwko niemu do sądu. Jeśli zaistniała sytuacja, jak np. choroba osoby, która wnioskowała o urlop uniemożliwia jego rozpoczęcie, można wystąpić z prośbą o jego przeniesienie.
Urlop wypoczynkowy i macierzyński tyczy się więc, dwóch zupełnie różnych sytuacji.

http://www.blogfinance24.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here