Wieś Oksa być może nie jest zbyt znaną miejscowością, jednak w czasie wycieczki po terenie województwa świętokrzyskiego z pewnością warto zajrzeć na jej teren. To miejscowość, które może się pochwalić ciekawą historią oraz interesującymi zabytkami. Co warto wiedzieć na jej temat?

Oksa to przede wszystkim atrakcyjna miejscowość dla tych, którzy urządzają wycieczki śladami Mikołaja Reja. Dzieje tej miejscowości są bowiem ściśle związane z poetą. Oksa założona została właśnie przez Mikołaja Reja, który w 1554 roku, za zgodą króla Zygmunta Augusta, utworzył w tym miejscu własne miasto. Potomek poety, Andrzej Rej, ufundował tu zbór kalwiński, który istniał w latach 1570 – 1678. To tu w XVII wieku odbywały się synody kalwińskie, dzięki którym Oksa stała się ośrodkiem bardzo ważnym dla wyznawców tej religii. Jeszcze w XVII wieku tutejszy zbór został przejęty przez katolików, a ruch kalwiński przeszedł do historii w tej miejscowości.

Obecnie Oksa to ciekawa wieś, na teren której w czasie wycieczki po terenie województwa świętokrzyskiego warto zajrzeć nie tylko ze względu na historię i jej związki z rodziną Rejów. Ciekawym zabytkiem jest tutejszy kościół św. Mikołaja, który zbudowany został w 1570 roku przez Andrzeja Reja. Przebudowany w XVIII wieku, jest miejscem godnym zwiedzenia. Na kościelnej fasadzie można ujrzeć kamienny kartusz z herbem Rejów, z kolei w kościelnym wnętrzu wyróżnia się epitafium Andrzeja Reja, na które również warto zwrócić uwagę.

http://www.rodzinne-wakacje.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here