Mrożenie dyni

Dynia to znana wszystkim roślina należąca do rodziny dyniowatych. Jest blisko spokrewniona genetycznie z kabaczkami, melonami i arbuzami, ale jej zastosowanie w kuchni jest znacznie szersze. Jest to przede wszystkim zasługa smaku dyni, ale również jej składu. Niewiele roślin może stanąć do rywalizacji z dynią jeśli chodzi o zawartość witamin – ma ona mnóstwo witamin z grupy B oraz A, D, E, K, C. Zawiera bezcenny selen, którego przeciwnowotworowe działanie jest już potwierdzone naukowo, a także wiele innych minerałów. Jedząc potrawy z dyni przyczyniamy się do oczyszczania organizmu z toksyn, gdyż działa ona moczopędnie oraz regulujemy procesy metaboliczne. Jest lekkostrawna i niskokaloryczna – sto gram miąższu dyni zawiera tylko 26 kcal. Choć ma wysoki indeks glikemiczny może być w małych ilościach podawana w diecie cukrzycowej.
Do wykorzystania w kuchni przydatny jest miąższ i pestki. Te ostatnie to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – olej tłoczony z pestek dyni jest jednym z najcenniejszych i najsmaczniejszych tłuszczów roślinnych, które warto spożywać na surowo. Pestki mają też silne działanie przeciwpasożytnicze. Jedzenie pestek wzmacnia włosy i paznokcie. Spożywanie pestek polecane jest szczególnie mężczyznom – pestki dyni zawierają składniki poprawiające pracę jąder i chroniące prostatę przed chorobami.
Z miąższu dyni przygotowuje się zupy, ciasta, zapiekanki. Dynię można jeść na słodko i na słono – zawsze smakuje wyśmienicie.
Pierwsze dorodne okazy dyni zbiera się wczesną jesienią. Na październik przypada szczyt sezonu dyniowego. Co zrobić, aby mieć dynię zimą? Czy dynię można mrozić? Najlepiej zrobić to po uprzedniej obróbce cieplnej. Dynię pokrojoną na małe cząstki (razem ze skórą, bez pestek) upiec w piekarniku. Pieczenie w temperaturze 190 stopni przez około 45 minut nada dyni specyficznego smaku i zapachu. Po wystudzeniu upieczony miąższ oddzielić od skóry za pomocą łyżki i umieścić w pojemnikach lub woreczkach do mrożenia. Taką upieczoną pulpę dyniową można przechowywać nawet do następnego sezonu. Po rozmrożeniu nadaje się przede wszystkim na zupy i ciasta.

http://www.kmhs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here