jak założyć firmę w czechach

Ze względów efektywnych oraz niestety niezwykle niejednokrotnie trudnych transformacji, jakie występują w prawie skarbowym w naszym kraju, duża część naszych inwestorów decyduje się na przeniesienie bądź założenie spółki w obcym kraju. Kierunkiem niejednokrotnie wybieranym jest działalność gospodarcza w Czechach. Jak założyć firmę w Czechach?

Kto może otworzyć firmę w Czechach?
Ogólnie każdy obywatel UE. Każdy, który nie był karany należałoby wspomnieć. Podczas zakładania chociażby jednoosobowej działalności gospodarczej urząd poprosi bowiem o dostarczenie zaświadczenia o niekaralności. Nie starczy jednakże tylko zarejestrować działalność gospodarczą w Czechach, aby korzystać z lokalnego ustroju fiskalnego. Należy bowiem stać się też rezydentem skarbowym owego kraju w oczach polskich organizacji – jedynie w takim wypadku można liczyć na to, iż nasz urząd nie będzie domagał się należności z tytułu podatków. Inwestor będzie musiał zatem okazać, iż konkretna działalność faktycznie wykonywana jest za granicą oraz tam także znajduje się centrum jej zaangażowania.

Rejestracja spółki w Czechach
W sumie są 4 sposoby, dzięki którym obcokrajowiec może zarejestrować firmę w Czechach. Wpisu do czeskiego rejestru działalności gospodarczej można dokonać: samodzielnie w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej, przesyłając formularze pocztą standardową bądź mailowo (niezbędny będzie wówczas podpis elektroniczny). Czwartym sposobem jest rejestracja spółki przez odwiedzenie jednego z punktów sieci administracji społecznej tak nazywanego Czech POINT. Od dnia Twojego zameldowania, czeski urząd będzie miał ściśle 5 dni na zarejestrowanie nowej spółki.

Czy należy mieszkać w Czechach, żeby prowadzić tam działalność gospodarczą?
Żeby móc otworzyć oraz wykonywać działalność gospodarczą w Czechach, nasza instytucja musi mieć adres na obszarze Republiki Czeskiej. Niewątpliwie adres tenże nie jest zgodny z potrzebą mieszkania na obszarze Czech. Można zatem mieć firmę zarejestrowaną u naszych południowych sąsiadów, lecz mieszkać oraz funkcjonować w Polsce. Gdy zatem interesuje nas przeniesienie spółki do Czech, nie musimy się tam przeprowadzać. W najlepszej sytuacji są zatem reprezentanci tzw. wolnych zawodów: tłumacze, graficy, informatycy itp., jacy nie mają stacjonarnego zakładu produkcyjnego. Dla nich przenosiny spółki do Czech będą właściwie niewidoczne – bez wpływu na sposób wykonywania ich normalnej aktywności.

Konto bankowe w Czechach
Okazuje się, iż zakładając działalność gospodarczą w Czechach można mieć firmowy rachunek bankowy bądź w Czechach, lub w Polsce. Firmowym kontem w czeskim banku identycznie jak w naszym, można administrować przy pomocy bankowości internetowej. Należy jednakże pamiętać, iż mając konto w czeskim banku kłopotem może być język (np. regulaminu) i fakt, iż zlecenia transferu można zaakceptować tylko szyfrem SMS nadawanym z czeskiego numeru telefonu. Tymczasem w wypadku zarządzania konta w polskim banku, mając polskich klientów należy mieć na uwadze przede wszystkim wydatki transferów zagranicznych i możliwość prowadzenia rachunku w koronach czeskich.

http://www.novapr.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here